Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հունիսի 26-ին Մատենադարանում մասնակցել է «Հայ մշակութային եւ գիտական ընկերակցության» (ASOF) երրորդ տարեկան համաժողովին:
«Հայաստանը ցանկանում է լինել հաջողակ եւ մրցունակ երկիր: Այդ նպատակին հասնելու համար մենք մշակում ենք մի շարք ծրագրեր»,- ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին` ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Որպես ՀՀ վարչապետին կից Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի գործադիր մարմնի ղեկավար` ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է խորհրդի կատարած աշխատանքները: Նրա խոսքով բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը որոշիչ դերակատարում ունի պետությունների մրցունակության, անվտանգության եւ կենսամակարդակի բարձրացման գործում: Նշելով, որ յուրաքանչյուր պետություն ունի կրթության, գիտության զարգացմանն ուղղված իր մշակած ռազմավարությունը, Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է այն առաջնահերթ ուղղությունները, որոնց հետ կապված խորհուրդն իրականացնում է աշխատանքներ: Փոխնախագահը նշել է, որ խորհրդի շրջանակում ձեւավորվել են արհեստական բանականության, ռոբոտաշինության/ավիատիեզերական, միկրոէլեկտրոնիկայի, բիոտեխնոլոգիաների եւ կյանքի գիտությունների, քվանտային տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության, արդյունաբերության աշխատանքային խմբեր:
Միջազգային արդյունավետ փորձի եւ աշխատանքային խմբերի ուսումնասիրությունների հիման վրա էլ պետք է մշակվի գիտության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը:
Հակոբ Արշակյանը շնորհակալություն է հայտնել «Հայ մշակութային եւ գիտական ընկերակցությանը» նման ձեւաչափով համաժողով կազմակերպելու համար` մասնակիցներին մաղթելով արդյունավետ աշխատանք:
«Հայ մշակութային եւ գիտական ընկերակցությունը» (ASOF) համախմբում է աշխարհի 34 երկրներից 312 գիտնականների եւ փորձագետների` ավելի քան 200 մասնագիտական ուղղություններով: ASOF անդամներից 55-ն աշխարհի լավագույն 100 համալսարաններում գործող դասախոսներ եւ հետազոտողներ են: Առաքելությունն է օգնել Հայաստանի կրթական եւ գիտահետազոտական հաստատություններին գրանցել համաշխարհային մակարդակի աճ եւ համագործակցային կապերի ամրապնդմամբ վերջիններիս ներգրավել գիտակրթական համաշխարհային ցանցում:
Ամենամյա համաժողովը ASOF անդամների համար հնարավորություն է ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող թեմաների շուրջ նոր գաղափարներ եւ նախագծեր:
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը զեկույցով հանդես է եկել Ստրասբուրգում ընթացող ԵԽԽՎ նստաշրջանում: Իր զեկույցում պատգամավորն ասել է. «Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվգենյա Կրավչուկին զեկույցի համար: Այս զեկույցը քննարկվել է մեր հանձնաժողովում տարբեր ձեւաչափերով եւ...

On June 26, the Vice President of the National Assembly Hakob Arshakyan took part in the Third Annual Conference of the Armenian Society of Fellows (ASOF) in Matenadaran.
“Armenia wants to be a successful and competitive country. We revise a number of programs to achieve that goal,” Hakob Arshakyan said, welcoming the participants of the Conference.
As Head of the Executive Body of the RA Prime Minister’s Council on Science and Technology, the NA Vice President presented the work done by the Council. According to him, the development of high technologies has a decisive role in increasing the competitiveness, security and standard of living of states. Noting that every state has its developed strategy, Hakob Arshakyan presented the priority direction, related to which the Council does its work. The Vice President mentioned that within the framework of the Council working groups of Artificial Intelligence, Robotics/ Aeronautics & Space Research, Microelectronics, Biotechnologies and Life Sciences, Science and Industry were formed.
The strategy of science, high technologies sphere development should be revised on the basis of the international effective experience and working groups’ studies.
Hakob Arshakyan thanked the Armenian Society of Fellows for organizing the Conference in such format, wishing the participants effective work.
The Armenian Society of Fellows brings together 312 scientists and experts from 34 countries of the world, in more than 200 professional directions. 55 members of the ASOF are lecturers and researchers working in 100 best universities of the world. Its mission is to help the educational and research institutions to register increase of world level and involve them in the scientific-educational world network by strengthening the collaborative relations.
The Annual Conference is an opportunity for the ASOF members to present new ideas and projects on strategically important topics for the Republic of Armenia.
The member of the RA NA delegation to PACE Sona Ghazaryan made a report at PACE Session going on in Strasbourg.In her report the MP said:“First and foremost, I would like to extend my gratitude to Yevghenia for the comprehensive report. This report has been thoroughly discussed in our committee thro...