ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը զեկույցով հանդես է եկել Ստրասբուրգում ընթացող ԵԽԽՎ նստաշրջանում:
Իր զեկույցում պատգամավորն ասել է.
«Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվգենյա Կրավչուկին զեկույցի համար: Այս զեկույցը քննարկվել է մեր հանձնաժողովում տարբեր ձեւաչափերով եւ տարբեր դերակատարների ներգրավվածությամբ: Հատկապես հատկանշական է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազի ներկայացրած տեղեկատվությունն Ուկրաինայում պատմամշակութային հուշարձանների ավերման վերաբերյալ:
Պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությունը հավասարապես մեր բոլորի պատասխանատվությունն է` անկախ հուշարձանի մշակութային կամ ազգային պատկանելությունից, որովհետեւ խոսքը համաշխարհային պատմության պահպանման մասին է:
Անխոս, պատերազմների ժամանակ պատմամշակութային հուշարձանների ավերումը մեկ նպատակ ունի` ազգային, մշակութային ինքնության ոչնչացում` պատմության կեղծման հետագա հնարավորությամբ: Ցավով պետք է նշեմ, որ նման դեպքեր տեղի են ունեցել նաեւ Հարավային Կովկասում: 2020 թվականին մենք 2 անգամ ականատես եղանք Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու նպատակային ավերմանը:
Եվգենյան անդրադարձել է Բելառուսում, Ուկրաինայում ու Հարավային Կովկասում պատմամշակութային հուշարձանների ավերման դեպքերին պատերազմների ժամանակ: Ես ուզում եմ նախ մի պարզաբանում անել բոլոր գործընկերների համար, քանի որ համարում եմ` Հայաստանում մուսուլմանական մզկիթների պահպանությունը պետության պարտականությունն է, եւ այս առումով, երբ նշվում է մզկիթների ավերման մասին, պետք է ասեմ, որ Երեւանում` քաղաքի սրտում, ամենամեծ իրանական մզկիթն է տեղակայված, որը վերանորոգվել եւ գտնվում է պետական պահպանության ներքո: Հաջորդ մզկիթը, որին ակնարկ է արվել քննարկումների ժամանակ, Կոնդի մզկիթն է: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ Կոնդ թաղամասում գոյություն ունի երկու եկեղեցական կոթող. մեկը մզկիթն է, մյուսը` քրիստոնեական մատուռը: Երկուսն էլ այս պահին գտնվում են ոչ պատշաճ վիճակում: Պետությունը դրանք հաշվառել է պետռեգիստրում եւ ամեն տարի լուսանկարում է` թույլ չտալու, որ դրանք որեւէ վնասի ենթարկվեն:
Ձեր ուշադրությունն եմ ուզում հրավիրել նաեւ Խորհրդային Միության կողմից ինքնության վերացման ձեւերից մեկին: Խոսքը Երեւանի կենտրոնում Պողոս-Պետրոս եկեղեցու քանդմանը եւ դրա տեղում կինոթատրոն կառուցելու ԽՍՀՄ որոշման մասին է: Ուշագրավ է, որ եկեղեցու փոխարեն կառուցված կինոթատրոնի անունը «Մոսկվա» է: Սա ընդհանուր զեկույցի տրամաբանությամբ ցույց է տալիս ԽՍՀՄ կողմից վարվող մշակութային ինքնության ջնջման մեկ օրինակ: Ես բերել եմ ինձ հետ լուսանկարներ, որպեսզի ավելի պատկերավոր լինի, թե ինչ կոնտեքստի մասին ենք խոսում, երբ բարձրաձայնում ենք 80-ականների վերջում եւ 90-ականների սկզբում սոցիալական վիճակով պայմանավորված կոթողների ձեւափոխման մասին»:
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հունիսի 26-ին Մատենադարանում մասնակցել է «Հայ մշակութային եւ գիտական ընկերակցության» (ASOF) երրորդ տարեկան համաժողովին: «Հայաստանը ցանկանում է լինել հաջողակ եւ մրցունակ երկիր: Այդ նպատակին հասնելու համար մենք մշակում ենք մի շարք ծրագրեր»,- ողջունելով հ...

The member of the RA NA delegation to PACE Sona Ghazaryan made a report at PACE Session going on in Strasbourg.
In her report the MP said:
“First and foremost, I would like to extend my gratitude to Yevghenia for the comprehensive report. This report has been thoroughly discussed in our committee through various formats and with the participation of a diverse group of stakeholders. The information presented by the Prosecutor General of Ukraine concerning the destruction of historical monuments in Ukraine is particularly significant and deserves our utmost attention.
The preservation of all historical and cultural monuments is our collective responsibility, regardless of their cultural or national origin, because it is about safeguarding our shared world history.
The destruction of historical and cultural monuments during wars has one goal: the destruction of cultural identity, with the further intention to falsify history. In 2020, we witnessed the targeted destruction of St. Ghazanchetsots Church on two separate occasions.
Yevghenia referred to the destruction of historical and cultural identity in Belarus, Ukraine, and the South Caucasus during the wars. I would like to clarify a point for my colleagues. I believe that the protection of Muslim mosques in Armenia is the responsibility of the state. When it comes to the mosques, I must emphasize that in Yerevan, in the heart of the city, the largest Iranian mosque has been renovated and is under state protection.
Additionally, the mosque in the Kond district was mentioned during the discussions and in the explanatory. I want to inform you that there are two significant religious monuments in the Kond district: one is the mosque, and the other is a Christian chapel. Both are currently in a state of disrepair. However, they have been registered in the state registry, and the state conducts annual photographic documentation to prevent further damage. In the new project for the Kond district these monuments will be preserved, and their former state will be restored.
I would also like to draw your attention to one form of identity elimination practiced by the Soviet Union. This concerns the demolition of the Poghos-Petros (Paul and Peter) Church in the centre of Yerevan The church was completely demolished in the 1930s by the decision of the Soviet authorities. According to the logic of the general report, this serves as a clear example of the USSR’s efforts to erase cultural identity.
On June 26, the Vice President of the National Assembly Hakob Arshakyan took part in the Third Annual Conference of the Armenian Society of Fellows (ASOF) in Matenadaran.“Armenia wants to be a successful and competitive country. We revise a number of programs to achieve that goal,” Hakob Arshakyan s...