Լատվիայի Հանրապետության Սեյմի խոսնակ Դաիգա Միերինյայի հրավերով ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Ռիգայում է:
Պատվիրակությունը, որի կազմում են նաեւ Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, անդամներ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ Մարիա Կարապետյանը, հունիսի 26-ին հանդիպում է ունեցել Դաիգա Միերինյայի հետ:
Երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերից բացի քննարկումների առանցքում են եղել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին վերաբերող հարցերը: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է Լատվիայի՝  թե՛ որպես երկկողմ գործընկերոջ եւ թե՛  որպես ԵՄ անդամի հետ հարաբերությունների զարգացման կարեւորությունը:
Խոսելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի միջեւ կապերի ակտիվացման հարցը՝ առաջարկելով համագործակցություն նախաձեռնել երկու խորհրդարանների մշտական հանձնաժողովների միջեւ, ինչպես նաեւ «Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ» (NB8) ձեւաչափի շրջանակում:
Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ խնդրել վերջինիս աջակցությունն Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին հայրենիք վերադարձնելու հարցում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ալեն Սիմոնյանը Սեյմի խոսնակ Դաիգա Միերինյային հրավիրել է այցելել Հայաստանի Հանրապետություն:

The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan is on an official visit in Riga at the invitation of the Speaker of the Saeima of the Republic of Latvia Daiga Mieriņa.
On June 26, the delegation involved with the Head of the Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Friendship Group Arsen Torosyan, the members of the Group Eduard Aghajanyan and Maria Karapetyan had a meeting with Daiga Mieriņa.
Besides other issues of bilateral interest, the issues regarding the RA-EU cooperation, as well as the democratic reforms of Armenia were at the core of discussions. In this context Alen Simonyan underscored the importance of development of the relations with Latvia as a bilateral partner and the EU member.
Speaking about the inter-parliamentary relations, the RA NA President stressed the issue of the activation of the ties between the Friendship Groups functioning in the two parliaments, proposing to initiate cooperation between the Standing Committees of the two parliaments, as well as within the framework of the Nordic-Baltic Eight (NB8) format.
Alen Simonyan presented to his colleague the Crossroads of Peace project initiated by the Government of Armenia and asked the latter’s support in returning the Armenian captives being held in Azerbaijan to the Motherland.
On behalf of the RA NA delegation, thanking for the warm reception, Alen Simonyan invited the Speaker of the Saeima Daiga Mieriņa to visit the Republic of Armenia.