Առաջարկվում է սահմանել բացառություններ՝ հարկային մարմիններում տեղեկատվություն տրամադրելու առումով
Նախագծերի փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է բնագավառում ծառայություններ մատուցող լիցենզավորվող անձանց կողմի համապատասխան տեղեկատվություն հարկային մարմին տրամադրելու անհրաժեշտությամբ. նշել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը՝ խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացնելով ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հարկային օրենսգրքով հարկային մարմնին վերապահված է իրավասություններ հարկ վճարողներից Կառավարության սահմանված կարգով պահանջելու տեղեկատվություն իրենց կամ իրենց մոտ պահվող այն հարկ վճարողների մասին, որը հարկային մարմինն օգտագործում է իր ընթացիկ հսկողությունն իրականացնելու, ուսումնասիրություններ եւ վերլուծություններ կատարելու ընթացքում:
Հաշվի առնելով տեղեկատվություն ստանալու կարեւորությունը՝ առաջարկվում է երկու օրենքներում սահմանել բացառություններ` հարկային մարմիններում տեղեկատվություն տրամադրելու առումով:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի տեսակետը ՝ կոչ անելով ընդունել օրենսդրական փաթեթը:
Օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է հունիսի 11-ի ԱԺ նիստում:
11.06.2024
Նախագծի ընդունմամբ կստեղծվի ոստիկանական ծառայություն` ժամանակակից եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան սպառազինությամբ
Բարեփոխումների շրջանակում ոստիկանությունը զարգանալու է որպես մասնագիտացված կառույց` չորս հենասյունային ուղղություններով եւ ոստիկանության գվարդիան այդ թվում է, որի ձեւավորումը նախատեսված է եղել թե' Կառավարության ծրագրով եւ թե' ոլորտային ռազմավարությամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղ...
Քննարկվել են Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունները
Նախագծի ընդունմամբ կմիանանք ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ ավտոմատ փոխանակման համակարգին: Առաջին փոխանակումը նախատեսվում է 2025 թվականից. այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը` ԱԺ հունիսի 11-ի նիստում քննարկման ներկայացնելով  «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխու...
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մեկ տասնյակից ավելի օրենսդրական նախաձեռնություններ
Ազգային ժողովը հունիսի 11-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մեկ տասնյակից ավելի օրենսդրական նախաձեռնություններ: «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծի հեղինակը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանն է: Նրա խոսքով առաջին ընթերցումից հե...
Նախագծերի փաթեթն ուժի մեջ մտնելուց հետո տնտեսավարող սուբյեկտները պարտավոր կլինեն իրականացնել տարածքը տեսահսկման համակարգերով ապահովելու պահանջը
Օրենսդրական նախաձեռնության ընդունման արդյունքում տնտեսավարող սուբյեկտները կպարտավորվեն շինության մուտքը եւ բոլոր կողմերն ապահովել անընդմեջ եւ բարձր որակի (24/7 ռեժիմով, գունավոր, նվազագույնը 4 մեգապիքսել հզորությամբ, 30 մետր հեռավորությամբ գիշերային լուսավորման հնարավորությամբ արտաքին ցանցային տեսախ...
Հարցի քննարկումը հետաձգվել է
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 11-ի արտահերթ նիստի օրակարգում ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունների հեղինակած «Կառավարության հրաժարականի եւ նոր կառավարություն ձեւավորելու անհրաժեշտության մասին» ԱԺ ուղերձի նախագիծն էր: Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արուսյակ Ջուլհ...
Խորհրդարանը քննարկել է Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության խորացմանն առնչվող համաձայնագիրը
Համաձայնագրի նպատակն է ընդլայնել եւ խորացնել երկու երկրների միջեւ առկա ռազմատեխնիկական համագործակցության գործընթացը. տեղեկացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը` հունիսի 11-ի ԱԺ նիստում քննարկման ներկայացնելով ««ՀՀ կառավարության եւ Հունաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ ռազ...
Պետական տուրքի հաշվառման ինքնաշխատ համակարգի ներդրմանը միտված օրենսդրական նախաձեռնություն
Նախագծերի ընդունման նպատակը պետական տուրքի հաշվառման ինքնաշխատ համակարգի ներդրումն ու պետական մարմինների միջեւ պետական տուրքի գծով տեղեկատվության փոխանակման եւ հաշվառման էլեկտրոնային գործընթացի կատարելագործումն է: Այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը: ««...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Առաջարկվում է լրացում կատարել «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում
Առաջարկվում է «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ  օրենքում ամրագրել, որ ՀՀ ներքին գործերի նախարարության փորձաքրեագիտական վարչության քաղաքացիական ծառայողները «ՀՀ քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում աշխատանքի անցնելու դեպքում պահպանում են ՀՀ ներքին գործերի նախարարության փորձաքրեագիտակ...
Խորհրդարանը քննարկել է «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թթ. ծրագրի կատարման 2023 թ. տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը
Հաշվետու ժամանակահատվածում մրցույթով մասնավորեցվել են ծրագրում ընդգրկված մեկ ընկերության պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսեր, եւս մեկ ընկերության պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսեր մասնավորեցվել են ուղղակի վաճառքի ձեւով: Այդ մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցված...
Առաջարկվում է հնարավորություն տալ գրադարաններին` իրականացնելու որոշակի տնտեսական գործունեություն
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել էլեկտրոնային եւ հանրային գրադարաններ, մշակութային, կրթական, տեղեկատվական կենտրոն (լոֆթ) հասկացությունները, ամրագրել արտերկրյա կարեւոր գրադարանների հայագիտական ֆոնդի համալրման պահանջը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ...
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ընտրողներին հրապարակայնորեն հասանելի եղանակով ծանոթանալ ընտրության անցկացմանը վերաբերող տեղեկություններին
Նախագծով սահմանվում է դրույթ, որով Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի եւ Ներքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքերում մինչեւ քվեարկության օրը կտեղադրվի ընտրողների ցուցակը, որը պետք է պարունակի ընտրողի անվան, ազգանվան, հայրանվան ծննդյան օրվա, ամսի, տարեթվի, հաշվառման հասցեի, քվեարկության օրվա եւ ...
Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկին անդամակցումը ՀՀ-ին հնարավորություն կընձեռի մասնակցելու տարածաշրջանային խոշոր ներդրումային ծրագրերին
Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի նպատակն է խթանել կայուն տնտեսական զարգացումը, ստեղծել նյութական արժեք եւ բարելավել տարածաշրջանում  ենթակառուցվածքների փոխկապակցվածությունը` ներդրումներ կատարելով ենթակառուցվածքներում եւ այլ արտադրական ճյուղերում, խթանել տարածաշրջանային համագործակցու...
Նոր կարգավորումների ընդունմամբ մշակութային ժառանգության պահպանությունն ու պաշտպանությունը կդառնան առավել համակարգված գործընթաց
«Մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման մասին» օրենքում առաջարկվող նոր կարգավորումներն ԱԺ նիստում քննարկվել են առաջին ընթերցմամբ: Նախագծի մշակումը պայմանավորված է ԵԱՏՄ օրենսդրությամբ սահմանված կանոնների համապատասխանեցմամբ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ ...
Առաջարկվում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը՝ առանց բացառությունների
ՀՀ գործող օրենսդրության համաձայն՝ ամուսնության տարիքը 18 տարեկանն է: Բացառություններով անձը կարող է ամուսնանալ նաեւ 17 եւ 16 տարեկանում: Օրենսդրական նոր կարգավորմամբ առաջարկվում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը՝ առանց բացառությունների, հանել բոլոր այն կարգավորումները, որ...
Նախաձեռնությամբ սահմանվում է ԼՂ-ի կուտակային համակարգում ձեւավորված կենսաթոշակային խնայողությունները ՀՀ-ում գործող կենսաթոշակային ֆոնդեր տեղափոխելու հնարավորությունը
Ազգային ժողովը հունիսի 11-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները հաստատել են ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագիծը, որից հետո սկսել նախագծերի քննարկումը: Օրակարգային մի քանի հարցերի քննարկումը կիրականացվի հատուկ ընթացակարգով. դրանց երկրորդ ընթերցումը կիրականացվի առաջին ընթերցմամբ ընդո...

Предлагается установить исключения в предоставлении информации налоговым органам
“Принятие пакета проектов обусловлено необходимостью предоставления соответствующей информации в налоговый орган со стороны лицензиатов, оказывающих услуги в сфере”, - отметил заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукян, представляя к обсуждению в парламенте пакета проектов о внесении изменений и дополнений в закон “Об энергетике" и Водный кодекс РА.
Согласно Налоговому кодексу (НК), налоговый орган вправе истребовать у налогоплательщиков в установленном правительством порядке сведения о них или хранящихся у них налогоплательщиках, которые налоговый орган использует в ходе текущего контроля, исследований и анализов.
Учитывая важность получения информации, предлагается установить в двух законах исключения в плане предоставления сведений в налоговые органы.
Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Д.Арушанян представил точку зрения комиссии, призвав принять пакет законов.
Законопроект обсуждался в первом чтении на заседании НС 11 июня.
11.06.2024
Принятием проекта создается полицейская служба, оснащенная современным вооружением международных стандартов
“Полиция в рамках реформ будет развиваться как специализированная структура с четырьмя основными направлениями, одним из которых является Полицейская гвардия – формирование ее было намечено как программой правительства, так и отраслевой стратегией”, -  отметила заместитель министра внутренних д...
Обсуждены предлагаемые поправки в НК
“Принятием проекта подключимся к системе автоматического обмена финансовыми счетами. Первый обмен намечается с 2025 г.”, - отметил председатель Комитета государственных доходов (КГД) Р.Бадасян, представляя к обсуждению 11 июня на заседании НС проект закона о внесении изменений и дополнений в Налогов...
Парламент обсудил во втором чтении более десятка законодательных инициатив
11 июня НС обсудило во втором чтении более десятка законодательных инициатив.Рассмотрены проекты о внесении изменений и дополнений в законы “О публичной службе”, “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”, “О свободных экономических зонах”, “Об авт...
С вступлением пакета в силу хозяйствующие субъекты обязаны исполнить требование по обеспечению территории системами видеонаблюдения
С принятием законодательной инициативы хозяйствующие субъекты будут обязаны обеспечивать вход в здание и со всех сторон непрерывными и высококачественными системами видеонаблюдения, записывающие в темное время суток с возможностью съемки и сохранения видео не менее 15 дней.Речь о банках, кредитных о...
Обсуждение вопроса отложено
11 июня в повестке внеочередного заседания Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам был предложенный фракциями НС “Честь имею” и “Армения” проект послания НС "Об отставке правительства и необходимости формирования нового правительства". Заместитель председателя комиссии А.Джулакян ...
Парламент обсудил соглашение об углублении военно-технического сотрудничества между Арменией и Грецией
“Цель соглашения – расширение и углубление  военно-технического сотрудничества между двумя странами”, - отметил заместитель министра обороны РА А.Саргсян, представляя к обсуждению на заседании НС 11 июня проект закона о ратификации Соглашения "О военно-техническом сотрудничестве между Правитель...
Парламент обсудил проект закона “Об утверждении годового отчета 2023 г. о реализации программы приватизации государственного имущества в 2017-2020 гг.”
“В отчетный период государственные акции одной компании, включенные в программу, были приватизированы на конкурсной основе, а государственные акции другой компании – в форме прямой продажи”, - проинформировал председатель Комитета по управлению государственным имуществом Министерства территориальног...
Предлагается предоставить библиотекам возможность определенной хозяйственной деятельности
“Проектом предлагается определить понятия электронной и публичной библиотек, культурно-просветительского, информационного центра (лофта), закрепить требование по пополнению армянского научного фонда важных зарубежных библиотек”, - отметил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта А....
Принятие проекта позволит избирателям ознакомиться с информацией по проведению выборов в общедоступной форме
“Проектом предусмотрено, что до дня голосования на официальных сайтах Центральной избирательной комиссии (ЦИК) и МВД будет размещен список избирателей, в котором должны быть указаны имя, фамилия, отчество, дата рождения, месяц, год, адрес регистрации, день и время голосования, избирательный участок,...
Членство в AIIB позволит РА участвовать в крупных региональных инвестиционных проектах
Цель Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (AIIB) – содействие  устойчивому экономическому развитию, созданию  материальной ценности и улучшению инфраструктурных связей в регионе через инвестирование в инфраструктуру и другие производственные сферы, поддержка регионального сотр...
С принятием новых положений сохранение и защита культурного наследия станут более скоординированным процессом
Новые положения, предложенные в законе "О вывозе и ввозе культурных ценностей", обсуждались в первом чтении на заседании НС.Развитие проекта обусловлено соблюдением норм, определенных законодательством ЕАЭС.По словам заместителя министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Кочаряна, таможенны...
Минимальный порог вступления в брак предлагается установить без исключений в 18 лет
“Согласно действующему законодательству РА, брачный возраст составляет 18 лет. С исключениями лицо может вступить в брак в 17 и 16 лет. По новому законодательному положению предлагается установить минимальный порог вступления в брак в 18 лет без исключений, убрать все нормы, касающиеся несовершеннол...
Инициативой определяется возможность перевода пенсионных накоплений в системе сбережений НК в пенсионные фонды РА
11 июня НС начало работу очередных заседаний. Депутаты утвердили проект повестки дня очередных заседаний парламента, после чего приступили к рассмотрению проектов. Дебаты по ряду повесточных вопросов будут проведены по особой процедуре – их второе чтение будет обсуждено в течение 24-х часов после пр...