Պետական տուրքի հաշվառման ինքնաշխատ համակարգի ներդրմանը միտված օրենսդրական նախաձեռնություն
Նախագծերի ընդունման նպատակը պետական տուրքի հաշվառման ինքնաշխատ համակարգի ներդրումն ու պետական մարմինների միջեւ պետական տուրքի գծով տեղեկատվության փոխանակման եւ հաշվառման էլեկտրոնային գործընթացի կատարելագործումն է: Այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
««Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ հունիսի 11-ի հերթական նիստում:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` օրենքով կսահմանվեն այն բոլոր կարգավորումները, որոնք անհրաժեշտ են միասնական հաշվի ներդրման եւ գործարկման համար: Կսահմանվեն նաեւ կարգավորումներ, թե ինչ ինֆորմացիա պետք է լիազոր մարմինները գրանցեն ինքնաշխատ համակարգում կամ իրենց կողմից վարվող լիցենզիաների թույլտվության գրանցամատյաններում, որը պետք է արտացոլվի հարկային մարմնում, եւ որի հիման վրա պետք է իրականացվի տարեկան պետական տուրքի հաշվարկը:
Հարակից զեկուցող, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունն օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ:
11.06.2024
Նախագծի ընդունմամբ կստեղծվի ոստիկանական ծառայություն` ժամանակակից եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան սպառազինությամբ
Բարեփոխումների շրջանակում ոստիկանությունը զարգանալու է որպես մասնագիտացված կառույց` չորս հենասյունային ուղղություններով եւ ոստիկանության գվարդիան այդ թվում է, որի ձեւավորումը նախատեսված է եղել թե' Կառավարության ծրագրով եւ թե' ոլորտային ռազմավարությամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղ...
Քննարկվել են Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունները
Նախագծի ընդունմամբ կմիանանք ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ ավտոմատ փոխանակման համակարգին: Առաջին փոխանակումը նախատեսվում է 2025 թվականից. այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը` ԱԺ հունիսի 11-ի նիստում քննարկման ներկայացնելով  «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխու...
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մեկ տասնյակից ավելի օրենսդրական նախաձեռնություններ
Ազգային ժողովը հունիսի 11-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մեկ տասնյակից ավելի օրենսդրական նախաձեռնություններ: «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծի հեղինակը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանն է: Նրա խոսքով առաջին ընթերցումից հե...
Առաջարկվում է սահմանել բացառություններ՝ հարկային մարմիններում տեղեկատվություն տրամադրելու առումով
Նախագծերի փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է բնագավառում ծառայություններ մատուցող լիցենզավորվող անձանց կողմի համապատասխան տեղեկատվություն հարկային մարմին տրամադրելու անհրաժեշտությամբ. նշել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը՝ խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացնելով ««Էներ...
Նախագծերի փաթեթն ուժի մեջ մտնելուց հետո տնտեսավարող սուբյեկտները պարտավոր կլինեն իրականացնել տարածքը տեսահսկման համակարգերով ապահովելու պահանջը
Օրենսդրական նախաձեռնության ընդունման արդյունքում տնտեսավարող սուբյեկտները կպարտավորվեն շինության մուտքը եւ բոլոր կողմերն ապահովել անընդմեջ եւ բարձր որակի (24/7 ռեժիմով, գունավոր, նվազագույնը 4 մեգապիքսել հզորությամբ, 30 մետր հեռավորությամբ գիշերային լուսավորման հնարավորությամբ արտաքին ցանցային տեսախ...
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 11-ի արտահերթ նիստի օրակարգում ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունների հեղինակած «Կառավարության հրաժարականի եւ նոր կառավարություն ձեւավորելու անհրաժեշտության մասին» ԱԺ ուղերձի նախագիծն էր: Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արուսյակ Ջուլհ...
Խորհրդարանը քննարկել է Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության խորացմանն առնչվող համաձայնագիրը
Համաձայնագրի նպատակն է ընդլայնել եւ խորացնել երկու երկրների միջեւ առկա ռազմատեխնիկական համագործակցության գործընթացը. տեղեկացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը` հունիսի 11-ի ԱԺ նիստում քննարկման ներկայացնելով ««ՀՀ կառավարության եւ Հունաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ ռազ...
Առաջարկվում է լրացում կատարել «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում
Առաջարկվում է «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ  օրենքում ամրագրել, որ ՀՀ ներքին գործերի նախարարության փորձաքրեագիտական վարչության քաղաքացիական ծառայողները «ՀՀ քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում աշխատանքի անցնելու դեպքում պահպանում են ՀՀ ներքին գործերի նախարարության փորձաքրեագիտակ...
Խորհրդարանը քննարկել է «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թթ. ծրագրի կատարման 2023 թ. տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը
Հաշվետու ժամանակահատվածում մրցույթով մասնավորեցվել են ծրագրում ընդգրկված մեկ ընկերության պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսեր, եւս մեկ ընկերության պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսեր մասնավորեցվել են ուղղակի վաճառքի ձեւով: Այդ մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցված...
Առաջարկվում է հնարավորություն տալ գրադարաններին` իրականացնելու որոշակի տնտեսական գործունեություն
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել էլեկտրոնային եւ հանրային գրադարաններ, մշակութային, կրթական, տեղեկատվական կենտրոն (լոֆթ) հասկացությունները, ամրագրել արտերկրյա կարեւոր գրադարանների հայագիտական ֆոնդի համալրման պահանջը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ...
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ընտրողներին հրապարակայնորեն հասանելի եղանակով ծանոթանալ ընտրության անցկացմանը վերաբերող տեղեկություններին
Նախագծով սահմանվում է դրույթ, որով Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի եւ Ներքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքերում մինչեւ քվեարկության օրը կտեղադրվի ընտրողների ցուցակը, որը պետք է պարունակի ընտրողի անվան, ազգանվան, հայրանվան ծննդյան օրվա, ամսի, տարեթվի, հաշվառման հասցեի, քվեարկության օրվա եւ ...
Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկին անդամակցումը ՀՀ-ին հնարավորություն կընձեռի մասնակցելու տարածաշրջանային խոշոր ներդրումային ծրագրերին
Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի նպատակն է խթանել կայուն տնտեսական զարգացումը, ստեղծել նյութական արժեք եւ բարելավել տարածաշրջանում  ենթակառուցվածքների փոխկապակցվածությունը` ներդրումներ կատարելով ենթակառուցվածքներում եւ այլ արտադրական ճյուղերում, խթանել տարածաշրջանային համագործակցու...
Նոր կարգավորումների ընդունմամբ մշակութային ժառանգության պահպանությունն ու պաշտպանությունը կդառնան առավել համակարգված գործընթաց
«Մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման մասին» օրենքում առաջարկվող նոր կարգավորումներն ԱԺ նիստում քննարկվել են առաջին ընթերցմամբ: Նախագծի մշակումը պայմանավորված է ԵԱՏՄ օրենսդրությամբ սահմանված կանոնների համապատասխանեցմամբ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ ...
Առաջարկվում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը՝ առանց բացառությունների
ՀՀ գործող օրենսդրության համաձայն՝ ամուսնության տարիքը 18 տարեկանն է: Բացառություններով անձը կարող է ամուսնանալ նաեւ 17 եւ 16 տարեկանում: Օրենսդրական նոր կարգավորմամբ առաջարկվում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը՝ առանց բացառությունների, հանել բոլոր այն կարգավորումները, որ...
Նախաձեռնությամբ սահմանվում է ԼՂ-ի կուտակային համակարգում ձեւավորված կենսաթոշակային խնայողությունները ՀՀ-ում գործող կենսաթոշակային ֆոնդեր տեղափոխելու հնարավորությունը
Ազգային ժողովը հունիսի 11-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները հաստատել են ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագիծը, որից հետո սկսել նախագծերի քննարկումը: Օրակարգային մի քանի հարցերի քննարկումը կիրականացվի հատուկ ընթացակարգով. դրանց երկրորդ ընթերցումը կիրականացվի առաջին ընթերցմամբ ընդո...

Legislative initiative aimed at introduction of automated accounting system of state duty
The purpose of the adoption of the drafts is the introduction of the automated accounting system of the state duty and the improvement of the exchange of information on the state duty between the state bodies and the accounting electronic process. The Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Artur Manukyan said this.
At June 11 NA next sitting, the package of the draft law on Making Amendments and Addenda to the law on State Duty and the enclosed presented draft laws was debated in the first reading.
According to the key rapporteur, all the regulations will be set by law, which are necessary for the introduction of the unified account and operating it. Regulations will also be established for the information that the authorized body should register in the automated system or in the registration books of license permissions by them, which should be reflected in the tax authority, and on its basis the calculation of annual state duty should be carried out.
The key rapporteur, the member of the Standing Committee on Economic Affairs Hovik Aghazaryan presented the endorsement of the Head Committee on the legislative package.
11.06.2024
Police service to be established adopting draft with modern and international standard weapons
Within the framework of reforms, the police will develop as a specialized structure in four pillar directions, and the Police Guard is among them, and its formation was designed by the Government programme and with a sectoral strategy. The RA Deputy Minister of the Internal Affairs Arpine Sargsyan s...
Amendments being proposed in Tax Code debated
We’ll join the automatic exchange system of financial accounts by the adoption of the draft. The first exchange is planned from 2025: The Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Rustam Badasyan said at June 11 NA sitting, presenting for debate the draft law on Making Amendment and Addenda t...
Parliament debates more than a dozen legislative initiatives in second reading
At the sitting of June 11, the National Assembly debated more than a dozen legislative initiatives in the second reading.The author of the bill on Making Addendum to the RA Criminal Procedure Code is the deputy of the Civil Contract Faction Arpine Davoyan. According to her, after the first reading, ...
It is proposed to establish exceptions in terms of providing information to tax bodies
The adoption of the package of drafts is conditioned by the necessity to provide relevant information to the tax body on the part of licensees providing services in the field: The Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan stated, presenting the package of draft laws on Making ...
Business entities to be obliged to implement the requirement to provide the area with video surveillance systems after the package of drafts coming into force
As a result of the adoption of the legislative initiative, the business entities will be obliged to provide the entrance of the facility and all the sides consecutively and high quality with video surveillance systems having the possibility of shooting in dark hours and preserve the video at least f...
The NA draft message on Necessity of Resignation of Government and Forming a New Government authored by the NA With Honor and Armenia factions was on the agenda of June 11 extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.The Deputy Chair of the Committee Arusyak Julhakya...
Parliament debates Agreement on Military-Technical Cooperation between Armenia and Greece
The goal of the Agreement is to expand and deepen the military-technical cooperation process existing between the two countries: The RA Deputy Minister of Finance Arman Sargsyan informed at June 11 NA sitting, presenting for debate the draft law on Ratifying the Agreement on Military-Technical Coope...
It is proposed to make an addendum to Law on RA Investigative Committee
It is proposed to stipulate in the RA Law on the Investigative Committee of the Republic of Armenia that the civil servants of the Forensic Science Department of the RA Ministry of Internal Affairs, in case of employment in the Investigative Committee of the Forensic Science Center SNCO, retain the ...
Parliament debates draft law on approval of 2023 annual report on implementation of 2017-2020 programme of state property privatization
During the reporting period, the state-owned shares of one company included in the programme were privatized by tender, and the state-owned shares of another company were privatized in the form of direct sale. The Head of the State Property Management Committee of the RA Ministry of Territorial Admi...
It is proposed to give an opportunity to libraries to carry out certain economic activity
It is proposed by the draft to establish electronic and public libraries, cultural educational, information centre (loft) concepts, to fix the demand of replenishing the fund of the Armenian studies of the foreign important libraries. The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport A...
Adoption of draft to enable voters to get acquainted with information regarding conduct of elections in a publicly accessible way
The draft stipulates that the list of voters will be posted on the official websites of the Central Electoral Commission and the Ministry of Internal Affairs before the voting day, which should contain information about the voter's name, surname, patronymic, date of birth, month, year, registration ...
Membership in Asian Infrastructure Investment Bank to enable RA to participate in major regional investment projects
The objective of the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) is to promote sustainable economic development, create tangible value and improve infrastructure connectivity in the region by investing in infrastructure and other productive sectors, promote regional cooperation by working closely wi...
Preservation and protection of cultural heritage to become a more systematic process with adoption of new regulations
The new regulations proposed in the Law on Export and Import of Cultural Values were debated in the first reading at the NA sitting.The elaboration of the draft is conditioned by compliance with the rules defined by the EEU legislation.According to the RA Deputy Minister of Education, Science, Cultu...
It is proposed to set minimum age for marriage at 18, with no exceptions
According to the current RA legislation, the age of marriage is 18 years old. With exceptions, a person can get married at the age of 17 and 16 as well. According to the new legislative regulation, it is proposed to set the minimum age limit for marriage at 18 years old, without exceptions, to remov...
It is established by initiative opportunity of moving pension savings formed in NK accumulative system to pension funds functioning in RA
On June 11, the National Assembly began the work of the regular sittings. The deputies approved the draft agenda of the NA regular sittings, after which the debate of the drafts began. The debate of several agenda items will be held in the special procedure: their second reading will be held after t...