Առողջության բարելավման դեպքում հնարավորություն կընձեռվի կրկին ընդգրկվելու կենսաթոշակային կուտակային համակարգում
1 / 7
Գործող կարգավորումներով, երբ անձը Կառավարության սահմանած հիվանդությունների ցանկով  հիվանդանալու դեպքում դիմում եւ ստանում է իր կուտակած ամբողջ գումարը, այնուհետեւ` առողջության բարելավման դեպքում,   հնարավորություն չի ունենում կրկին վերականգնվելու կենսաթոշակային կուտակային  համակարգում: Այս նախագծով առաջարկում ենք ստեղծել հնարավորություն, որ դիմելու դեպքում նման քաղաքացիները կրկին կարողանան ընդգրկվել համակարգում: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Դավիթ Խաչատրյանը`  ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 10-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նշվել է, որ նախաձեռնության  ընդունումը պայմանավորված է իրավակիրառ պրակտիկայում ի հայտ եկած խնդիրների կանոնակարգմամբ, ինչպես նաեւ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների, Արտաքին հետախուզության ծառայության ծառայողների տվյալները սահմանափակ օգտագործման ենթակա տեղեկատվություն համարելու եւ նրանց` որպես կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասնակից չդիտարկելու անհրաժեշտությամբ:
Դավիթ Խաչատրյանը հայտնել է, որ ստացված 3 առաջարկներն ընդունվել են:
Նախագիծը կընդգրկվի Ազգային ժողովի` հունիսի 11-ին գումարվելիք հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
10.06.2024
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 10-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին: Քննարկվել են անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում, հայ-ադրբեջանական բանակցությունների գործընթացը, Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի խնդիրը: Զրույցի առանցքում են եղել ...
Հունիսի 11-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 31 հարց
Հունիսի 10-ին տեղի է ունեցել ԱԺ խորհրդի նիստը: Այն վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են ԱԺ ութերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ հունիսի 11-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է հերթական նիստերի օրակարգային ...
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը:   ...
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները հանձնաժողովում ստացել են դրական եզրակացություն
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 10-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է երկու օրենսդրական նախաձեռնություն: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի ներկայացմամբ «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջ...

In case of improvement of health, it will be possible to be included again in pension accumulation system
1 / 7
According to the current regulations, when a person falls ill with the list of diseases defined by the Government, he applies and receives all the money he has accumulated, and then, in case of health improvement, does not have the opportunity to be reinstated in the pension accumulation system. With this draft, we propose to create an opportunity for such citizens to be included in the system again if they apply. This was stated by the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan, presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Cumulative Pensions at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs on June 10.
It was noted that the adoption of the initiative is conditioned by the regulation of the problems that appeared in law enforcement practice.
Davit Khachatryan informed that the 3 received proposals were accepted.
The draft will be included in the draft agenda of the regular sittings of the National Assembly to be convened on June 11.
10.06.2024
Alen Simonyan Receives U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to RA Kristina Kvien
On June 10, the RA NA President Alen Simonyan received the U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Kristina Kvien.The security situation in the South Caucasus, the process of the Armenian-Azerbaijani negotiations, the problems of the return of Armenian prisoners ...
31 items included on the draft agenda of regular sittings to be convened on June 11
On June 10, the sitting of the NA Council was held. The RA NA President Alen Simonyan presided over it.The drafts on making addenda to the agenda of the NA seventh session of the eighth convocation and on the agenda of the regular sittings to be convened on June 11 were debated and approved. The seq...
Legislative initiatives debated in second reading endorsed in Committee
At June 10 extraordinary sitting of the Standing Committee on Economic Affairs, two legislative initiatives were debated in the second reading. As the Chairman of the RA State Revenue Committee Rustam Badasyan presented, it is proposed by the draft law on Gaming Activity Regulation and the package o...