Առողջության բարելավման դեպքում հնարավորություն կընձեռվի կրկին ընդգրկվելու կենսաթոշակային կուտակային համակարգում
1 / 7
Գործող կարգավորումներով, երբ անձը Կառավարության սահմանած հիվանդությունների ցանկով  հիվանդանալու դեպքում դիմում եւ ստանում է իր կուտակած ամբողջ գումարը, այնուհետեւ` առողջության բարելավման դեպքում,   հնարավորություն չի ունենում կրկին վերականգնվելու կենսաթոշակային կուտակային  համակարգում: Այս նախագծով առաջարկում ենք ստեղծել հնարավորություն, որ դիմելու դեպքում նման քաղաքացիները կրկին կարողանան ընդգրկվել համակարգում: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Դավիթ Խաչատրյանը`  ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 10-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նշվել է, որ նախաձեռնության  ընդունումը պայմանավորված է իրավակիրառ պրակտիկայում ի հայտ եկած խնդիրների կանոնակարգմամբ, ինչպես նաեւ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների, Արտաքին հետախուզության ծառայության ծառայողների տվյալները սահմանափակ օգտագործման ենթակա տեղեկատվություն համարելու եւ նրանց` որպես կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասնակից չդիտարկելու անհրաժեշտությամբ:
Դավիթ Խաչատրյանը հայտնել է, որ ստացված 3 առաջարկներն ընդունվել են:
Նախագիծը կընդգրկվի Ազգային ժողովի` հունիսի 11-ին գումարվելիք հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
10.06.2024
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 10-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին: Քննարկվել են անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում, հայ-ադրբեջանական բանակցությունների գործընթացը, Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի խնդիրը: Զրույցի առանցքում են եղել ...
Հունիսի 11-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 31 հարց
Հունիսի 10-ին տեղի է ունեցել ԱԺ խորհրդի նիստը: Այն վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են ԱԺ ութերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ հունիսի 11-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է հերթական նիստերի օրակարգային ...
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը:   ...
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները հանձնաժողովում ստացել են դրական եզրակացություն
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 10-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է երկու օրենսդրական նախաձեռնություն: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի ներկայացմամբ «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջ...

С улучшением здоровья можно будет вновь включиться в пенсионную накопительную систему
“По действующим положениям, когда лицо заболевает определенной перечнем правительства болезнью, он обращается и получает всю накопленную сумму, однако затем, в случае улучшения здоровья, не имеет возможности восстановиться в накопительной пенсионной системе. Настоящим проектом предлагаем создать возможность для таких лиц при их обращении вновь включиться в систему”, - отметил заместитель министра труда и социальных вопросов Д.Хачатрян, представляя 10 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии по труду и социальным вопросам проект о внесении изменений и дополнений в закон “О накопительных пенсиях".
Отмечено, что принятие инициативы обусловлено урегулированием проблем, возникших в правоприменительной практике, а также необходимостью учета данных работников Оперативно-разведывательного управления Антикоррупционного комитета, сотрудников Службы внешней разведки – как информацию, подлежащую ограниченному использованию и не рассматривающую их в качестве участников накопительной пенсионной системы.
Д.Хачатрян проинформировал, что 3 поступивших предложения приняты.
Законодательная инициатива будет включена в проект повестки дня созываемых 11 июня очередных заседаний НС.
10.06.2024
А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Кристину Квин
10 июня Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Кристину Квин.Обсуждены ситуация с безопасностью на Южном Кавказе, процесс армяно-азербайджанских переговоров, проблема возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных. В центре внимания бе...
В проекте повестки дня созываемых 11 июня очередных заседаний – 31 вопрос
10 июня состоялось заседание Совета НС, которое вел Председатель НС А.Симонян.Обсуждены и утверждены проекты дополнений в повестку дня седьмой сессии НС восьмого созыва, а также повестки дня созываемых 11 июня очередных заседаний.Определен порядок обсуждения повесточных вопросов очередных заседаний....
Обсужденные во втором чтении законодательные инициативы получили положительное заключение комиссии
10 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам обсуждались во втором чтении две законодательные инициативы.По словам председателя Комитета государственных доходов (КГД) Р.Бадасяна, в законопроекте "О регулировании игорной деятельности" и представленном вместе с ним п...