Քննարկվել է «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումը
ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը դեռ տասնամյակներ առաջ իր կազմում ձեւավորել է փորձաքրեագիտական վարչություն, որն այսօր էլ գործում է: Վարչության ձեւավորման նպատակն է եղել աջակցել նախաքննությանը եւ հետաքննությանը: Քրեական դատավարության օրենսդրության զարգացման պայմաններում Ներքին գործերի նախարարությունն այլեւս չի իրականացնում վերոնշյալ երկու գործառույթները: Նման պայմաններում նպատակահարմար չի համարվել նախարարության կազմում փորձաքրեագիտական վարչության առկայությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ ՆԳՆ քննչական ծառայությունը եւ հետաքննչական գործառույթը մեծամասամբ փոխանցվել են Քննչական կոմիտեին: Ըստ Արսեն Այվազյանի` այս հանգամանքով պայմանավորված` իրենք դիմել են Կառավարությանը` փորձաքրեագիտական գործառույթով օժտել Քննչական կոմիտեին:
Նշվել է, որ Կառավարության 2024 թվականի մայիսի 2-ի որոշմամբ Քննչական կոմիտեում արդեն ձեւավորվել է փորձաքրեագիտական վարչություն: «Ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությամբ փորձել ենք ապահովել Ներքին գործերի նախարարության կազմում այս պահին դեռեւս գործող փորձաքրեագիտական վարչության աշխատակիցների սոցիալական երաշխիքները»,- ընդգծել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալը եւ հավելել, որ նախատեսվում է պրոֆեսիոնալ կադրերին տեղափոխել Քննչական կոմիտեում ձեւավորված փորձաքրեագիտական վարչություն:
«Եթե այս պահին ՆԳՆ կազմում նրանց աշխատավարձն ավելի բարձր կլինի, քան նորաստեղծ փորձաքրեագիտական վարչությունում առաջարկվելիք աշխատավարձը, ապա այս նախաձեռնությամբ ամրագրում ենք, որ կպահպանվի վերջիններիս` ՆԳՆ-ում այս պահին ստացած բարձր աշխատավարձը»,- մանրամասնել է զեկուցողը:
Անդրադառնալով նախատեսվող հաջորդ երաշխիքին` Արսեն Այվազյանը նշել է. «Նրանք, ովքեր ունեն 15 տարվա զինծառայության ստաժ, մենք ասում ենք` եթե դուք տեղափոխվեք եւ շարունակեք ծառայությունը, հետագա 5 տարիները ձեզ համար կհամարվեն զինծառայության երաշխավորված տարիներ»:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի խոսքով նախաձեռնությամբ առաջարկվող երաշխիքների չապահովման դեպքում տասնամյակների մասնագիտական աշխատանքային փորձ ունեցող անձինք կխուսափեն նորաստեղծ վարչություն տեղափոխվելուց:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` զեկուցողը փաստել է` այսօր Քննչական կոմիտեում աշխատանքը դարձել է գրավիչ: Կարեւորվել է ոլորտում ճիշտ կադրային քաղաքականության իրականացումը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել փորձաքրեագիտական աշխատանք իրականացնող մասնագետների սոցիալական երաշխիքների ապահովմանն առնչվող օրենդրական նախաձեռնությանը:
««Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում, ստացել դրական եզրակացություն:
07.06.2024
Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Վրաստանի անկախության 106-րդ տարեդարձի տոնին նվիրված հանդիսավոր ընդունելությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տիկնոջ՝ Մարիամ Մարգարյանի հետ հունիսի 7-ին մասնակցել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատանն անցկացվող Վրաստանի անկախության 106-րդ տարեդարձի տոնին նվիրված ընդունելությանը, որտեղ հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով: «Վրաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ հարգելի՛ պարոն Դարսալիա, Հա...
Հայաստանում մշակված արբանյակի թողարկումն ապացուցեց, որ մեր երկրում գիտությունն ապագա ունի, եւ այդ ապագան միայն ջանքերի շնորհիվ է դառնում իրականություն. Հակոբ Արշակյան
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը հունիսի 7-ին ներկա են գտնվել Ինժեներական քաղաքի գիտության եւ տեխնիկայի թանգարանում կայացած Հայաստանի առաջին հայրենական արբանյակի՝ «Հայասաթ-1»-ին նվիրված ցուցադրության բացման հանդիսավոր արարողությ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 7-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Ֆղանսուազ Ժակոբին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք: «Մեծապես կարեւորում եմ ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների եւ կառո...
Փոփոխությունների նպատակն է, որպեսզի տնտեսավարողների մոտ հարկային բեռի տարբերությունները հասցվեն նվազագույնի. Բաբկեն Թունյան
Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող որոշ սկզբունքային փոփոխությունները տնտեսավարողների մոտ առաջացրել են որոշակի հարցեր. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը: Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու...
Նախատեսվում է ստեղծել Ոստիկանության գվարդիա
Նախատեսվում է հստակեցնել Ոստիկանության գվարդիայի կարգավիճակը, որն այլեւս չի դիտարկվելու այլ զորքի կարգավիճակում: Թե' խաղաղ, թե' պատերազմական դրությունների ժամանակ գվարդիան կգտնվի ՆԳՆ ընդհանուր համակարգման եւ ոստիկանապետի անմիջական համակարգման ներքո: «Ոստիկանության գվարդիայի մասին» եւ կից ներկայացված...
Նախատեսվում է մի շարք կազմակերպությունների եւ տնտեսավարողների համար սահմանել պարտականություն` շինության մուտքը եւ բոլոր կողմերը դրսից ապահովվելու տեսահսկման համակարգերով
Օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է մի շարք կազմակերպությունների եւ տնտեսավարողների համար սահմանել պարտականություն` շինության մուտքը եւ բոլոր կողմերը դրսից ապահովվելու տեսահսկման համակարգերով. ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական ...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված նախաձեռնություններին
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում ...
Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության խորացմանն առնչվող համաձայնագիրն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը
Համաձայնագրի նպատակն է ընդլայնել եւ խորացնել երկու երկրների միջեւ առկա ռազմատեխնիկական համագործակցության գործընթացը. տեղեկացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը: ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում քննարկվել է ««ՀՀ կառավարության եւ Հ...
Նոր կարգավորումները միտված են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանությանը
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող կարգավորումները վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների իրավունքների իրացմանը: 2023 թվականի նոյեմբերի 22-ին ընդունված օրենքով սահմանված ժամկետում դիմում ներկայացնելու եւ իրավաբանական անձի գրանցումը նաեւ ՀՀ-ում ճանաչելու հնարավորություն էր տրվում: ...
Նոր կարգավորմամբ ընտրողները հանրամատչելի, հրապարակայնորեն հասանելի եղանակով կծանոթանան ընտրության անցկացմանը վերաբերող տեղեկատվությանը
Ընտրական օրենսգրքում առաջարկվող նոր կարգավորմամբ սահմանվում է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի եւ Ներքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքերի միջոցով քվեարկության օրվան նախորդող 40-րդ եւ 7-րդ օրը նախնական ու վերջնական ընտրացուցակները տեղադրվեն նշված գերատեսչությունների պաշտոնական կայքե...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությանը
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 7-ի արտահերթ նիստում դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությանը: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը հակիրճ ներկայացրել է հաշվետվությունը, որը մոտ 2 շաբաթ մանր...
Ռուստամ Բաքոյանն առաջարկում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը
ՀՀ գործող օրենսդրությամբ ամուսնության տարիքը 18 տարեկանն է: Որոշ բացառություններով 16 եւ 17 տարեկանում եւս անձը կարող է ամուսնանալ: Օրենսդրական նոր կարգավորմամբ պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանն առաջարկում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը՝ առանց բացառությունների, հանել բոլոր ա...
Առաջարկվում է կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի համատեքստում արդյունավետ օրենսդրական հիմքեր ձեւավորել
Վերջին տարիներին նկատվում է կիբեռհանցագործությունների աճ, հաճախ դրանք վերաճում են անդրսահմանային հանցագործության եւ այս հանցավորության դեմ արդյունավետ պայքար մղելու տեսանկյունից կարեւոր է միջպետական համագործակցությունը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը: ՀՀ կ...

Обсуждено дополнение в закон “О Следственном комитете РА”
“Министерство внутренних дел (МВД) десятилетия назад сформировало в своем составе Экспертно-криминальное управление (ЭКУ), функционирующее до сих пор. Цель его создания – обеспечение предварительного и последующего расследований. В условиях развития уголовно-процессуального законодательства МВД больше не выполняет две вышеуказанные функции. В таких условиях наличие ЭКУ в составе ведомства сочтено нецелесообразным”, - сообщил заместитель председателя Следственного комитета (СК) А.Айвазян.
Зампредседателя СК обстоятельно и аргументированно представил парламентариям суть и положения предлагаемого проекта.
Отвечая на вопросы депутатов, докладчик заметил, что ныне работа в СК стала привлекательней, важное значение приобрело проведение на местах правильной кадровой политики.
Содокладчик депутат Л.Минасян предложила проголосовать за законодательную инициативу.
Проект о внесении дополнения в закон “О Следственном комитете РА" обсуждался в первом чтении на заседании Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам 7 июня и получил положительное заключение.
07.06.2024
А.Симонян на торжественном приеме к 106-й годовщине независимости Грузии
Председатель НС А.Симонян с супругой М.Маргарян приняли участие в приеме, посвященном 106-й годовщине независимости Грузии, состоявшемся 7 июня в посольстве Грузии в Армении, где выступили с поздравительной речью.“Уважаемый заместитель министра иностранных дел Грузии г-н Дарсалия,уважаемый г-н Шарва...
А.Аршакян: “Запуск разработанного в Армении спутника доказал, что у науки в нашей стране есть будущее, и лишь благодаря усилиям это грядущее становится реальностью”
Вице-спикер НС А.Аршакян и депутат фракции "Гражданский договор" А.Асланян приняли участие в церемонии открытия выставки, посвященной первому отечественному спутнику Армении "Айасат-1", состоявшейся 7 июня в Музее науки и техники Инженерного городка.Приветствуя присутствующих, А.Аршакян отметил, что...
А.Симонян принял новоназначенного постоянного координатора ООН в Армении Франсуаз Жакоб
7 июня Председатель НС А.Симонян принял новоназначенного постоянного координатора ООН в Армении Франсуаз Жакоб.Глава парламента поздравил г-жу Жакоб с вступлением в должность и пожелал плодотворной работы.“Придаю большую важность последовательному содействию повестке институциональных реформ нашей с...
Б.Тунян: “Цель изменений – минимизировать различия в налоговой нагрузке предпринимателей”
“Определенные принципиальные изменения, намеченные в Налоговом кодексе (НК), вызвали вопросы у бизнесменов”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян.2 мая 2024 г. парламент в первом чтении принял предложенный правительством пакет проектов о внесени...
Намечается создание Полицейской гвардии
Намечается уточнить статус Полицейской гвардии (ПГ), которая больше не будет рассматриваться в статусе другого подразделения. Как в мирное, так и в военное время гвардия будет находиться в координации МВД и под непосредственной координацией начальника Полиции.Заместитель министра внутренних дел А.Са...
Предусматривается обязанность ряда организаций и предпринимателей обеспечивать безопасность входа в здание и всех его сторон наружными системами видеонаблюдения
“Законодательный пакет предусматривает  обязанность  ряда организаций и предпринимателей обеспечивать безопасность входа в здание и всех его сторон наружными системами видеонаблюдения”, - отметила 7 июня на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности заместитель мин...
Положительное заключение комиссии по инициативам во втором чтении
7 июня на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам во втором чтении обсуждались предложенные правительством проекты о внесении изменений и дополнений в законы “О публичной службе" и “Об оплате труда лиц,  занимающих государственные должности и должности государственн...
Соглашение об углублении военно-технического сотрудничества между Арменией и Грецией одобрено комиссией
“Целью соглашения является расширение и углубление процесса военно-технического сотрудничества между двумя странами”, - отметил заместитель министра обороны А.Саргсян.7 июня на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности обсуждался проект закона "О ратификации Соглашения о во...
Новые нормы на защиту прав насильственно переселенных из НК
Предложенные законодательным пакетом положения предусматривают реализацию прав граждан, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха (НК).Предоставлена ​​возможность подать заявление и признать регистрацию юридического лица в Республике Армения в срок, установленный законом, принятым...
Новым положением избиратели смогут публично, общедоступно знакомиться с информацией о проводимых выборах
Новое положение, предложенное в Избирательном кодексе (ИК), предусматривает, что за 40 и 7 дней до дня голосования предварительные и окончательные списки избирателей будут размещены на официальных сайтах указанных ведомств через официальные сайты Центральной избирательной комиссии (ЦИК) и Министерст...
Положительное заключение комиссия по годовому отчету “Об исполнении Государственного бюджета РА в 2023 г.”
7 июня Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам на внеочередном заседании вынесла положительное заключение по годовому отчету "Об исполнении Государственного бюджета РА в 2023 г.".Заместитель министра финансов В.Сирунян кратко представил отчет, который подробно обсуждался н...
Р.Бакоян предлагает установить минимальный возрастной порог вступления в брак 18 лет
Согласно действующему законодательству РА, брачный возраст составляет 18 лет. За некоторыми исключениями лицо может жениться также в 16 и 17 лет.Новым законодательным положением депутат Р.Бакоян предлагает установить минимальный порог вступления в брак в 18 лет без исключений, изъять все нормы, каса...
Предлагаются эффективные законодательные основы в контексте противодействия киберпреступности
“В последние годы наблюдается рост киберпреступлений, они часто переходят в трансграничную преступность, и межгосударственное сотрудничество важно с точки зрения эффективной борьбы с этой преступностью”, - отметила заместитель министра внутренних дел А.Саргсян.Правительство РА предлагает дополнения ...