Քննարկվել է «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումը
ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը դեռ տասնամյակներ առաջ իր կազմում ձեւավորել է փորձաքրեագիտական վարչություն, որն այսօր էլ գործում է: Վարչության ձեւավորման նպատակն է եղել աջակցել նախաքննությանը եւ հետաքննությանը: Քրեական դատավարության օրենսդրության զարգացման պայմաններում Ներքին գործերի նախարարությունն այլեւս չի իրականացնում վերոնշյալ երկու գործառույթները: Նման պայմաններում նպատակահարմար չի համարվել նախարարության կազմում փորձաքրեագիտական վարչության առկայությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ ՆԳՆ քննչական ծառայությունը եւ հետաքննչական գործառույթը մեծամասամբ փոխանցվել են Քննչական կոմիտեին: Ըստ Արսեն Այվազյանի` այս հանգամանքով պայմանավորված` իրենք դիմել են Կառավարությանը` փորձաքրեագիտական գործառույթով օժտել Քննչական կոմիտեին:
Նշվել է, որ Կառավարության 2024 թվականի մայիսի 2-ի որոշմամբ Քննչական կոմիտեում արդեն ձեւավորվել է փորձաքրեագիտական վարչություն: «Ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությամբ փորձել ենք ապահովել Ներքին գործերի նախարարության կազմում այս պահին դեռեւս գործող փորձաքրեագիտական վարչության աշխատակիցների սոցիալական երաշխիքները»,- ընդգծել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալը եւ հավելել, որ նախատեսվում է պրոֆեսիոնալ կադրերին տեղափոխել Քննչական կոմիտեում ձեւավորված փորձաքրեագիտական վարչություն:
«Եթե այս պահին ՆԳՆ կազմում նրանց աշխատավարձն ավելի բարձր կլինի, քան նորաստեղծ փորձաքրեագիտական վարչությունում առաջարկվելիք աշխատավարձը, ապա այս նախաձեռնությամբ ամրագրում ենք, որ կպահպանվի վերջիններիս` ՆԳՆ-ում այս պահին ստացած բարձր աշխատավարձը»,- մանրամասնել է զեկուցողը:
Անդրադառնալով նախատեսվող հաջորդ երաշխիքին` Արսեն Այվազյանը նշել է. «Նրանք, ովքեր ունեն 15 տարվա զինծառայության ստաժ, մենք ասում ենք` եթե դուք տեղափոխվեք եւ շարունակեք ծառայությունը, հետագա 5 տարիները ձեզ համար կհամարվեն զինծառայության երաշխավորված տարիներ»:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի խոսքով նախաձեռնությամբ առաջարկվող երաշխիքների չապահովման դեպքում տասնամյակների մասնագիտական աշխատանքային փորձ ունեցող անձինք կխուսափեն նորաստեղծ վարչություն տեղափոխվելուց:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` զեկուցողը փաստել է` այսօր Քննչական կոմիտեում աշխատանքը դարձել է գրավիչ: Կարեւորվել է ոլորտում ճիշտ կադրային քաղաքականության իրականացումը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել փորձաքրեագիտական աշխատանք իրականացնող մասնագետների սոցիալական երաշխիքների ապահովմանն առնչվող օրենդրական նախաձեռնությանը:
««Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում, ստացել դրական եզրակացություն:
07.06.2024
Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Վրաստանի անկախության 106-րդ տարեդարձի տոնին նվիրված հանդիսավոր ընդունելությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տիկնոջ՝ Մարիամ Մարգարյանի հետ հունիսի 7-ին մասնակցել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատանն անցկացվող Վրաստանի անկախության 106-րդ տարեդարձի տոնին նվիրված ընդունելությանը, որտեղ հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով: «Վրաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ հարգելի՛ պարոն Դարսալիա, Հա...
Հայաստանում մշակված արբանյակի թողարկումն ապացուցեց, որ մեր երկրում գիտությունն ապագա ունի, եւ այդ ապագան միայն ջանքերի շնորհիվ է դառնում իրականություն. Հակոբ Արշակյան
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը հունիսի 7-ին ներկա են գտնվել Ինժեներական քաղաքի գիտության եւ տեխնիկայի թանգարանում կայացած Հայաստանի առաջին հայրենական արբանյակի՝ «Հայասաթ-1»-ին նվիրված ցուցադրության բացման հանդիսավոր արարողությ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 7-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Ֆղանսուազ Ժակոբին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք: «Մեծապես կարեւորում եմ ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների եւ կառո...
Փոփոխությունների նպատակն է, որպեսզի տնտեսավարողների մոտ հարկային բեռի տարբերությունները հասցվեն նվազագույնի. Բաբկեն Թունյան
Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող որոշ սկզբունքային փոփոխությունները տնտեսավարողների մոտ առաջացրել են որոշակի հարցեր. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը: Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու...
Նախատեսվում է ստեղծել Ոստիկանության գվարդիա
Նախատեսվում է հստակեցնել Ոստիկանության գվարդիայի կարգավիճակը, որն այլեւս չի դիտարկվելու այլ զորքի կարգավիճակում: Թե' խաղաղ, թե' պատերազմական դրությունների ժամանակ գվարդիան կգտնվի ՆԳՆ ընդհանուր համակարգման եւ ոստիկանապետի անմիջական համակարգման ներքո: «Ոստիկանության գվարդիայի մասին» եւ կից ներկայացված...
Նախատեսվում է մի շարք կազմակերպությունների եւ տնտեսավարողների համար սահմանել պարտականություն` շինության մուտքը եւ բոլոր կողմերը դրսից ապահովվելու տեսահսկման համակարգերով
Օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է մի շարք կազմակերպությունների եւ տնտեսավարողների համար սահմանել պարտականություն` շինության մուտքը եւ բոլոր կողմերը դրսից ապահովվելու տեսահսկման համակարգերով. ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական ...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված նախաձեռնություններին
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում ...
Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության խորացմանն առնչվող համաձայնագիրն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը
Համաձայնագրի նպատակն է ընդլայնել եւ խորացնել երկու երկրների միջեւ առկա ռազմատեխնիկական համագործակցության գործընթացը. տեղեկացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը: ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում քննարկվել է ««ՀՀ կառավարության եւ Հ...
Նոր կարգավորումները միտված են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանությանը
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող կարգավորումները վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների իրավունքների իրացմանը: 2023 թվականի նոյեմբերի 22-ին ընդունված օրենքով սահմանված ժամկետում դիմում ներկայացնելու եւ իրավաբանական անձի գրանցումը նաեւ ՀՀ-ում ճանաչելու հնարավորություն էր տրվում: ...
Նոր կարգավորմամբ ընտրողները հանրամատչելի, հրապարակայնորեն հասանելի եղանակով կծանոթանան ընտրության անցկացմանը վերաբերող տեղեկատվությանը
Ընտրական օրենսգրքում առաջարկվող նոր կարգավորմամբ սահմանվում է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի եւ Ներքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքերի միջոցով քվեարկության օրվան նախորդող 40-րդ եւ 7-րդ օրը նախնական ու վերջնական ընտրացուցակները տեղադրվեն նշված գերատեսչությունների պաշտոնական կայքե...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությանը
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 7-ի արտահերթ նիստում դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությանը: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը հակիրճ ներկայացրել է հաշվետվությունը, որը մոտ 2 շաբաթ մանր...
Ռուստամ Բաքոյանն առաջարկում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը
ՀՀ գործող օրենսդրությամբ ամուսնության տարիքը 18 տարեկանն է: Որոշ բացառություններով 16 եւ 17 տարեկանում եւս անձը կարող է ամուսնանալ: Օրենսդրական նոր կարգավորմամբ պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանն առաջարկում է ամուսնության տարիքային նվազագույն շեմը սահմանել 18 տարեկանը՝ առանց բացառությունների, հանել բոլոր ա...
Առաջարկվում է կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի համատեքստում արդյունավետ օրենսդրական հիմքեր ձեւավորել
Վերջին տարիներին նկատվում է կիբեռհանցագործությունների աճ, հաճախ դրանք վերաճում են անդրսահմանային հանցագործության եւ այս հանցավորության դեմ արդյունավետ պայքար մղելու տեսանկյունից կարեւոր է միջպետական համագործակցությունը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը: ՀՀ կ...

Addendum being proposed to law on RA Investigative Committee debated
The RA Ministry of Internal Affairs formed a Forensic Science Department in its staff already a few decades ago, which operates today. The purpose for the Department formation was to support the preliminary investigation and investigation. In the conditions of the criminal procedure legislation development, the Ministry of Internal Affairs does not carry out the abovementioned two functions. In such conditions the existence of the Forensic Science Department was not considered expedient. The Deputy Chairman of the RA Investigative Committee Arsen Ayvazyan said this.
As the rapporteur informed, the Investigative Service of the Ministry of Internal Affairs and the investigative function was greatly transferred to the Investigative Committee. According to Arsen Ayvazyan, conditioned by this circumstance they applied to the Government to give a forensic science function
It was noted that by the decision of May 2, 2024, a Forensic Science Department was formed in the Investigative Committee. “We have tried to ensure the social guarantees of the employees of the Forensic Science Department still functioning in the Ministry of Internal Affairs at this moment by the presented legislative initiative,” the Deputy Chairman of the RA Investigative Committee underscored and added that it is designed to move the professionals to the Forensic Science Department.
“If at this moment, their salary in the Staff of the Ministry of Internal Affairs will be higher, that the salary to be proposed in the newly created Forensic Science Department, then we this initiative we fix that their salary will be preserved,” the rapporteur gave details.
“Those, who 15 years of military experience, we say that if you move and continue the service, the further 5 years will be considered military service guaranteed years for you.
According to the Deputy Chairman of the RA Investigative Committee, in case of not ensuring the proposing guarantees by the initiative, the persons with professional work experience for decades will avoid moving to newly created department.
Answering the deputies’ questions, the rapporteur documented that today the work of the Investigative Committee became attractive. The implementation of the right resource policy in the sphere was highlighted.
The co-rapporteur, deputy Lilit Minasyan proposed her colleagues to vote for the legislative initiative regarding the social guarantees of the specialists implementing forensic science work.
The bill on Making Addendum to the law on Investigative Committee of the Republic of Armenia was debated in the first reading at June 7 sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs and was endorsed.
07.06.2024
Alen Simonyan takes part in solemn reception dedicated to 106th anniversary of independence of Georgia
On June 7, RA NA President Alen Simonyan with his wife Mariam Margaryan took part in the reception dedicated to the 106th anniversary of the independence of Georgia being held at the Embassy of Georgia in Armenia, where he gave a congratulatory speech.“Dear Mr. Darsalia, Deputy Foreign Minister of G...
Hakob Arshakyan: The developed satellite launch in Armenia proved that the science in our country has future, and that future becomes a reality only due to efforts
On June 7, the NA Vice President Hakob Arshakyan and the deputy of the Civil Contract Faction Hakob Aslanyan attended the solemn opening ceremony of the exhibition dedicated to the first –domestic satellite of Armenia, Hayasat – 1, held in Museum of Science and Technology in the Engineering City. We...
Alen Simonyan receives newly appointed UN Resident Coordinator in Armenia Françoise Jacob
On June 7, the RA NA President Alen Simonyan received the United Nations (UN) Resident Coordinator in Armenia Françoise Jacob.The Head of Parliament congratulated Françoise Jacob on assuming the office and wished her effective work.“I greatly highlight the persistent support being shown to the agend...
Babken Tunyan: The purpose of amendments is to reach the differences of the tax burden for the entities to minimum
Some fundamental amendments being designed in the Tax Code arose certain questions for the entities: The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan said this.On May 2, 2024 the parliament passed in the first reading the draft law on Making Amendments and Addenda t...
It is designed to establish Police Guard
It is designed to specify the status of the Police Guard, which will not be observed anymore in the status of other troop. During the peaceful situation and martial law, the Guard will be under the general coordination of the Ministry of Internal Affairs and direct coordination of the Head of Police...
It is designed to set a duty for a number of organizations and entities by providing entrance of the building and all sides from outside with video surveillance systems
It is designed by the legislative package to set a duty for a number of organizations and entities with video surveillance systems by providing the entrance of the building and all sides from outside: The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said at June 7 sitting of the NA Standin...
Committee endorses initiatives debated in second reading
At June 7 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the package of bills on Amending the law on Public Service and on Making Addenda and Amendments to the law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions authored by the Government was debated ...
Agreement on Deepening military-technical cooperation between Armenia and Greece approved by Committee
The goal of the Agreement is to expand deepen the military-technical cooperation process existing between the two countries: The RA Deputy Minister of Finance Arman Sargsyan informed.At July 7 sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security, the draft law on Ratifying the Agreement on M...
New regulations aimed at protection of rights of our compatriots forcibly displaced from NK
The regulations being proposed by the legislative package refer to the execution of the rights of the citizens forcibly displaced from Nagorno Karabakh (NK).An opportunity was given to recognize in the Republic of Armenia also the submitting of the application and the registration of the legal perso...
Voters to get acquainted with information on holding election in publicly accessible manner by new regulation
It is established by the new regulation being proposed in the Electoral Code that the preliminary and final voter lists will be posted on the official websites of the Central Electoral Commission (CEC) and the Ministry of Internal Affairs on the 40th and 7th days preceding the election day. The vote...
Committee endorses annual report on execution of RA 2023 state budget
The NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs endorsed the annual report on the Execution of the RA 2023 State Budget at the extraordinary sitting on June 7.The RA Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan briefly presented the report, which was being debated in detail in the j...
Rustam Bakoyan proposes to set minimum age for marriage at 18
The age for marriage by the RA legislation in force is at 18. The person can also marry at the ages of 16 and 17 with some exceptions.The deputy Rustam Bakoyan proposes with new legislative regulation to set the minimum age for marriage at 18 without exceptions, remove all the regulations, which ref...
It is proposed to form effective legislative bases in the context of combatting cybercrime
In recent years, increase of cybercrimes is noticed, in terms of effectively fight against cross-border crime and this crime are often growing the inter-state cooperation is important. The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said this.The RA Government proposes addenda and amendme...