Ակադեմիական քաղաքի կառուցման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են. ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում շարունակվել են 2023 թ. բյուջեի կատարողականի քննարկումները
1 / 19
Հաշվետու տարում նախարարությունն իրականացրել է 20 ծրագիր՝  203 միջոցառմամբ: Սկզբնական հաստատված պլանը եղել է 250 մլրդ 268 հազար դրամ, տարեկան ճշտված պլանը կազմել է 232 մլրդ 998 մլն դրամ, փաստացի ծախսերը՝ 218 մլրդ 780 մլն դրամ: Ճշտված պլանի նկատմամբ կատարողականը կազմել է 93.9 տոկոս, նախորդ տարվա համեմատ ծախսերն աճել 8.3 տոկոսով: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 5-ի  համատեղ նիստում քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումը՝ ըստ ոլորտների ֆինանսական ցուցանիշների:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովն իրականացրել է 1 ծրագիր՝ 3 միջոցառմամբ: Տարեկան սկզբնական պլանը կազմել է 374 մլն դրամ, ճշտված պլանը՝ 369 մլն դրամ: Կատարվել են 368 մլն դրամի փաստացի ծախսեր՝ ճշտված պլանի համեմատ 99.3 տոկոս կատարողականով, նախորդ տարվա համեմատ  ծախսերն աճել են 13.5 տոկոսով:
Հանրային հեռարձակողի խորհուրդն իրականացրել է 1 ծրագիր՝ 7 միջոցառմամբ: Տարեկան սկզբնական պլանը կազմել է 7 մլրդ 676 մլն դրամ, կատարվել են 7 մլրդ 721 մլն դրամի փաստացի ծախսեր, կատարողականը կազմել է 92.3 տոկոս, նախորդ տարվա համեմատ  ծախսերը կազմել են մոտ 61.2 տոկոս, ինչը հիմնականում պայմանավորված է առանձին միջոցառումներով:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի  գրասենյակն իրականացրել է 2  ծրագիր՝ 10 միջոցառմամբ: Տարեկան սկզբնական պլանը կազմել է 636 մլն դրամ, ճշտված պլանը՝ 812 մլն դրամ, փաստացի կատարողականը՝ 793 մլն դրամ: Նախորդ տարվա համեմատ ծախսերն աճել են 10.1 տոկոսով:
Այնուհետեւ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մանրամասն ներկայացրել է հաշվետու տարվա ընթացքում նախարարության իրականացրած աշխատանքներն ու արդյունքները, տնտեսումները,  նշել նաեւ թերակատարումներն ու խնդիրները: Նախարարը հայտնել է, որ տարեցտարի ավելանում են ԿԳՄՍ նախարարությանը հատկացվող ֆինանսական միջոցները: «2024 թվականի բյուջեն 2023 թվականի համեմատ ավելի է ավելի քան 38 տոկոսով: Սա նշանակում է, որ ծավալային իմաստով շատ ավելի մեծ ծավալի աշխատանքներ են իրականացվել եւ նախարարության աշխատանքների ծավալն էապես աճել է: Միեւնույն ժամանակ, մեր խնդիրները շարունակում են հիմնականում մնալ նույնը»,- ասել է նախարարը՝ նշելով, որ թերակատարումների հիմնական մասը վերաբերում է կապիտալ ծախսերին, թեեւ նախորդ տարի շուրջ 9 մլրդ դրամով ավելի կապիտալ ծախսեր են իրականացվել:
Ժաննա Անդրեասյանը հույս է հայտնել, որ ընթացիկ տարվա ցուցանիշները շատ ավելի բարելավված կլինեն:
Նախարարն անդրադարձել է կառուցվելիք Ակադեմիական քաղաքին:
Նրա խոսքով 2023 թվականին ստեղծվել է «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամը, որը նույնանուն ծրագրի հիմնական իրականացնող մարմինն է:
«Հայեցակարգային աշխատանքներն իրականացվեցին Ակադեմիական քաղաքի պատկերացումը եւ հայեցակարգն ամրագրելու համար: Մենք նաեւ ունեցանք առաջին պայմանագրերը: Այս պահին արդեն պարզ է, որ հուլիսին կունենանք գլխավոր հատակագծի վերջնական տարբերակը:
Զուգահեռաբար շրջանառվում են մի քանի այլ նախագծեր, որոնք հնարավորություն են տալու պայմանագրեր ունենալ տրանսպորտային նախագծի հետ կապված, քաղաքի ամբողջական կառավարման, քաղաքաշինական զարգացման ուղղություններով: Բոլոր այս ուղղություններով նախարարությունն աշխատում է միջազգային գործընկերների հետ:
Աշխատանքների ընթացքը ցույց է տալիս, որ Ակադեմիական քաղաքի ուղղությամբ մենք բավականին որակյալ նախապատրաստական փուլում ենք, որը նաեւ իրականացման շատ լուրջ հիմքեր է դնում այս մեծածավալ ծրագրի համար»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Գերատեսչության ղեկավարը  կարեւորել է նաեւ բուհերի ընդունելության քննությունները 2 փուլով անցկացնելու վերաբերյալ նախորդ տարի ընդունված կարգը, ինչը նվազեցրել է դիմորդների քննական սթրեսն ու լարվածությունը:
Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, տվել պարզաբանումներ:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի, Հանրային հեռարձակողի խորհրդի եւ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի  գրասենյակի պատասխանատուները ներկայացրել են նախորդ տարի իրականացրած  աշխատանքներն ու կատարողականները:
05.06.2024
Հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է 2023 թ. պետական բյուջեի կատարողականը
2023 թվականին Էկոնոմիկայի նախարարությունը գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացրել է 6 ծրագիր՝ 36 միջոցառմամբ: Պլանավորված ցուցանիշը կազմել է 38 մլրդ 114 մլն դրամ, փաստացին՝ 41 մլրդ 585 մլն դրամ: Կատարողականը կազմել է 98.9 տոկոս: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանն ԱԺ տարա...
Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Սլովենիայի Հանրապետության նախագահ Նատաշա Պիրց-Մուսարի հետ
Սլովենիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 5-ին հանդիպել է Սլովենիայի Հանրապետության նախագահ Նատաշա Պիրց-Մուսարի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել է անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում, Եվրոպայում եւ Միջին Արեւելքում: Ալեն Սիմոնյանը Նատաշա Պիրց-Մուսար...
Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Սլովենիայի խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի անդամների հետ
Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 5-ին աշխատանքային ճաշի շրջանակում հանդիպել է Սլովենիայի Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի անդամների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը եւ «Քաղաքաց...
Հարկային արդյունավետ վարչարարություն իրականացնելուն միտված օրենսդրական նախաձեռնություն
Նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ կկանոնակարգվեն հանրային ծառայություններ մատուցող հարկ վճարողների կողմից ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին օրենքով պահպանվող գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունների տրամադրման հետ կապված հարաբերությունները, կստեղծվեն համապատասխան իրավական հիմքեր` հարկային մարմնին հարկային հսկողո...
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 5-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանի ներկայացմամբ քննարկվել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը: Հիմնական փոփոխությունները` այստե...
Խաղային ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 5-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթը: Այն ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը: Նրա խոսքով նախաձեռնության կարգավորման հիմքում խաղային ոլորտի հստ...
Աշխատանքային քննարկում ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովում
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում հունիսի 5-ին կազմակերպվել էր աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են Արդարադատության նախարարության, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի (UNDP) ներկայացուցիչներ: Քննարկումներն ընթացել են Ազգային ...
Խորհրդարան է այցելել Ֆրանսիայի Էքս-ան-Պրովանսի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությունը
Կարեւորում ենք Ֆրանսիայի հետ համագործակցությունը բոլոր մակարդակներում: Ուրախ ենք, որ Հայաստան-Ֆրանսիա խորհրդարանական կապերը եւս դինամիկ զարգանում են: Անգնահատելի է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը` ողջունելով Ֆրա...
Առաջարկվում է ներդնել պետական տուրքի հաշվառման ինքնաշխատ համակարգ
«Պետական տուրքի մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխությունների եւ լրացումների նպատակը պետական տուրքի հաշվառման ինքնաշխատ համակարգի ներդրումը եւ պետական մարմինների միջեւ պետական տուրքի գծով տեղեկատվության փոխանակման ու հաշվառման էլեկտրոնային գործընթացի կատարելագործումն է: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հան...
Քննարկվել է պետական գույքի մասնավորեցման գործընթացին վերաբերող նախաձեռնությունը
«Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2023 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կ...
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում բյուջետային քննարկումների ուղիղ հեռարձակումը: ...
Օրենսդրական նախաձեռնության ընդունմամբ Հայաստանը կմիանա ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ ավտոմատ փոխանակման համակարգին
Նախագծի ընդունմամբ կմիանանք ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ ավտոմատ փոխանակման համակարգին: Առաջին փոխանակումը նախատեսվում է 2025 թվականի հունվարի 1-ին. այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը: Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 5-ի նիստում առաջին ընթերց...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 5-ի նիստի օրակարգում «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագիծն էր: Հարցի քննարկումը հետաձգվել է զեկուցողի՝ Հայաստանում չլին...
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...

Construction works of academic city are in progress: Debates on execution of 2023 budget continue at joint sitting of NA Committees
1 / 19
In the financial year, the Ministry implemented 20 programmes with 203 measures. The initial approved plan was 250 billion 268 thousand AMD, the annual revised plan was 232 billion 998 million AMD, the actual expenses were 218 billion 780 million AMD. The execution against the adjusted plan was 93.9%, compared to the previous year, the expenses increased by 8.3%. This was stated by the RA Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan at the joint sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport and the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, presenting the annual report on the Execution of the RA 2023 State Budget according to the financial indicators of the sectors for debate.
The Commission on Television and Radio implemented 1 programme with 3 measures. The initial annual plan was 374 million AMD, the revised plan was 369 million AMD. Actual expenses of 368 million AMD were made, with 99.3% execution compared to the specified plan, the expenses increased by 13.5% compared to the previous year.
The Council of Public Broadcaster implemented 1 programme with 7 measures. The initial annual plan was 7 billion 676 million AMD, actual expenses of 7 billion 721 million AMD were made, the execution was 92.3%, compared to the previous year, the expenses were about 61.2%, which is mainly conditioned by individual measures.
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the RA Prime Minister's Office implemented 2 programmes with 10 measures. The initial annual plan was 636 million AMD, the revised plan was 812 million AMD, and the actual execution was 793 million AMD. Compared to the previous year, expenses increased by 10.1%.
Then the Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan presented in detail the works and results of the Ministry during the financial year, the savings, and noted the shortcomings and problems. The Minister informed that the financial resources allocated to the Ministry of Education, Science, Culture and Sport are increasing year by year.
Zhanna Andreasyan expressed hope that the indicators of the current year will be much improved.
The Minister referred to the academic city to be built.
According to her, the Academic City foundation was established in 2023, which is the main implementing body of the project of the same name.
“Conceptual works were carried out to fix the idea and the concept of the Academic City. We also had the first contracts. At this point, it is already clear that we will have the final version of the master plan in July.
Several other projects are circulating in parallel. In all these directions, the Ministry is working with the international partners.
The progress of the works shows that we are in a rather high-quality preparatory stage in the direction of the Academic City, which also lays very serious foundations for the implementation of this large-scale project,” Zhanna Andreasyan said.
The Head of the Ministry also highlighted the procedure adopted last year regarding conducting university entrance exams in 2 stages, which reduced the stress and tension of the applicants.
The Minister answered the MPs’ questions and gave clarifications.
The officials of the Commission on Television and Radio, the Council of the Public Broadcaster and the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the RA Prime Minister's Office presented the works and performances of the previous year.
05.06.2024
At joint sitting of Committees state budget execution 2023 debated
In 2023, the Ministry of Economy implemented 6 programmes with 36 measures in the sphere of agriculture. The planned indicator amounted 38bln 114mln AMD, the actual – 41bln 585mln AMD. The execution was 98.9%. The RA Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan said this at June 5 joint sitting of the ...
Alen Simonyan meets with President of Republic of Slovenia Nataša Pirc Musar
On June 5, the delegation led by Alen Simonyan met with the President of the Republic of Slovenia Nataša Pirc Musar within the framework of the official visit to Slovenia.At the meeting the security situation in the South Caucasus, in Europe and in the Middle East was discussed.Alen Simonyan present...
Alen Simonyan meets with members of Committee on Foreign Policy of Slovenian Parliament
On June 5, the delegation led by Alen Simonyan met with the members of the Committee on Foreign Policy of the Parliament of the Republic of Slovenia during the working dinner.The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan and the deputy of the Civil Contract Faction...
Legislative initiative aimed at implementing effective tax administration
The relations connected with providing information being secret preserving by law to the RA State Revenue Committee (SRC) by the taxpayers rendering public services will be regulated by the adoption of the package of drafts, relevant legal bases will be created for providing information being preser...
Standing Committee on Economic Affairs debates a number of legislative initiatives in second reading
At June 5 sitting of the Standing Committee on Economic Affairs a series of legislative initiatives were debated in the second reading.As the RA Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan presented, the bill on Making Addenda to the RA Tax Code was debated. According to Arman Poghosyan, the alternat...
Legislative package regulating the gaming sphere debated in second reading
At June 5 sitting, the package on Regulation of Game Activity and the enclosed bills was debated in the second reading. The Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Rustam Badasyan presented it. According to him, the ensuring of transparency by distinct digital means of the game sphere and t...
Work Debate at RA NA Standing Committee
On June 5, the work debate was organized at NA Standing Committee on State and Legal Affairs, in which representatives of the Ministry of Justice, the Corruption Prevention Committee, the United Nations Development Programme (UNDP) took part.The debates were held on the Ethics Committee and Integrit...
Delegation led by Mayor of Aix-en-Provence of France visits Parliament
We highlight the cooperation with France at all levels. We are glad that the Armenia-France parliamentary ties are also dynamically developing. The support of France to Armenia is invaluable. The Head of the RA NA Armenia-France Friendship Groups Vladimir Vardanyan said this, welcoming the delegatio...
It is proposed to introduce automated accounting system of state duty
The purpose of the amendments and addenda to the law on State Duty and the enclosed ones is the introduction of the automated accounting system of the state duty and the improvement of the exchange of information on the state duty between state bodies and the accounting electronic process.At the sit...
Initiative on state property privatization process debated
The Head of the State Property Management Committee of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Arnak Avetisyan presented for debate the draft law on Approving the Annual Report for 2023 of the State Property Privatization Programme 2017-2020 at the sitting of the NA Standing...
Armenia to join automatic exchange system of financial accounts by adoption of legislative initiative
We’ll join the automatic exchange system of financial accounts by the adoption of the draft. The first exchange is planned on January 1, 2025: The Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Rustam Badasyan said. At June 5 sitting of the Standing Committee on Economic Affairs, the draft law on ...
The draft law stipulating an addendum to the law on RA Administrative-Territorial Division was on the agenda of June 5 sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment.The debate of the issue was postponed conditioned by the fact ...