ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային oրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 44-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Հարկային հսկողության արդյունքում Օրենսգրքի եւ վճարների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենքների պահանջների խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում հարկային պարտավորություններ չեն կարող առաջանալ, եթե դրանք հարկ վճարողին առաջադրվել են խախտումը կատարելու հարկային տարվան անմիջապես հաջորդող երրորդ հարկային տարին լրանալուց հետո, բացառությամբ սույն մասով սահմանված դեպքերի: Օրենսգրքի 73-րդ գլխի պահանջների խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում հարկային պարտավորություններ չեն կարող առաջանալ, եթե դրանք հարկ վճարողին առաջադրվել են խախտումը կատարելու հարկային տարվան անմիջապես հաջորդող հինգերորդ հարկային տարին լրանալուց հետո: Հարկային մարմնին օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)իրավասու մարմինների կողմից (որոնց հետ իրականացվում է ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկության ավտոմատ փոխանակում)ավտոմատ եղանակով Օրենսգրքի 80.2-րդ գլխին համապատասխան տրամադրված տեղեկությանը վերաբերող գործարքների կամ հարկման ազատական համակարգեր ունեցող երկրներում (աշխարհագրական տարածքներում)գրանցված (հաշվառված)կազմակերպությունների հետ գործարքների մասով հարկային հսկողության արդյունքում Օրենսգրքի եւ վճարների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենքների պահանջների խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում հարկային պարտավորություններ չեն կարող առաջանալ, եթե դրանք հարկ վճարողին առաջադրվել են խախտումը կատարելու հարկային տարվան անմիջապես հաջորդող տասներորդ հարկային տարին լրանալուց հետո: Օրենսգրքի` անշարժ գույքի հարկին եւ փոխադրամիջոցների գույքահարկին վերաբերող բաժինների պահանջների խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում հարկային պարտավորություններ չեն կարող առաջանալ, եթե տվյալ խախտումը հայտնաբերվել է այն կատարելու հարկային տարվան անմիջապես հաջորդող տասներորդ հարկային տարին լրանալուց հետո:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 134-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ստացած (հաշվառված)ռեզիդենտ եւ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված մշտական հաստատություն ունեցող ոչ ռեզիդենտ համարվող՝ Օրենսգրքի 80.2-րդ գլխով սահմանված ֆինանսական հաստատությունները մինչեւ յուրաքանչյուր հարկային տարվան հաջորդող հարկային տարվա մայիսի 10-ը ներառյալ Օրենսգրքի 53-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հարկային մարմին են ներկայացնում Օրենսգրքի 443.4-րդ հոդվածով սահմանված տեղեկությունները:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 156-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ստացած (հաշվառված)ռեզիդենտ եւ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված մշտական հաստատություն ունեցող ոչ ռեզիդենտ համարվող՝ Օրենսգրքի 80.2-րդ գլխով սահմանված ֆինանսական հաստատությունները մինչեւ յուրաքանչյուր հարկային տարվան հաջորդող հարկային տարվա մայիսի 10-ը ներառյալ Օրենսգրքի 53-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հարկային մարմին են ներկայացնում Օրենսգրքի 443.4-րդ հոդվածով սահմանված տեղեկությունները:»:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 402.3-րդ հոդվածով.
«Հոդված 402.3. Ֆինանսական հաստատության կամ hաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց կողմից ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունները տրամադրելու, հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց չբացահայտման մասին տեղեկություն ներկայացնելու, ստուգման (ուսումնասիրության)ընթացակարգերը պահպանելու կանոնները խախտելը
1. Օրենսգրքի  80.2-րդ  գլխով  սահմանված  ֆինանսական հաստատության (այսուհետ սույն հոդվածում՝ ֆինանսական հաստատություն)կողմից Օրենսգրքի 80.2-րդ գլխով սահմանված hաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց (այսուհետ սույն հոդվածում՝ hաշվետերեր եւ վերահսկող անձինք)՝ Օրենսգրքի 80.2-րդ գլխով սահմանված ֆինանսական հաշիվների (այսուհետ սույն հոդվածում՝ ֆինանսական հաշիվներ)վերաբերյալ Օրենսգրքի                  443.4-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված տեղեկությունները (այսուհետ սույն հոդվածում՝ տեղեկություն)հարկային մարմնին Օրենսգրքով սահմանված ժամկետում չտրամադրելու կամ այդ ժամկետից ուշ տրամադրելու դեպքում յուրաքանչյուր չտրամադրված կամ Օրենսգրքով սահմանված ժամկետից ուշ տրամադրված տեղեկության համար ֆինանսական հաստատությունից գանձվում է տուգանք՝ 500 հազար դրամի չափով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով կամ  սույն մասով նախատեսված տուգանքի նշանակման օրվանից հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, ֆինանսական հաստատության կողմից hաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունները հարկային մարմնին չտրամադրելու դեպքում յուրաքանչյուր չտրամադրված տեղեկության համար ֆինանսական հաստատությունից գանձվում է տուգանք՝ 1 միլիոն դրամի չափով:
3. Ֆինանսական հաստատության կողմից hաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունները ոչ ամբողջական կամ կեղծ տեղեկություններ տրամադրելու դեպքում յուրաքանչյուր ոչ ամբողջական կամ կեղծ տեղեկության համար ֆինանսական հաստատությունից գանձվում է տուգանք՝ 1 միլիոն դրամի չափով:
4. Ֆինանսական հաստատության կողմից հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց չբացահայտման մասին տեղեկություն հարկային մարմին չներկայացնելու դեպքում ֆինանսական հաստատությունից գանձվում է տուգանք՝ 250 հազար դրամի չափով:
5. Ֆինանսական հաստատության կողմից hաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց` Միասնական հաշվետվողական ստանդարտով սահմանված պատշաճ ստուգման (ուսումնասիրության)ընթացակարգերը չպահպանելու դեպքում ֆինանսական հաստատությունից գանձվում է տուգանք՝ 1 միլիոն դրամի չափով:
6. Սույն հոդվածով սահմանված խախտումների դեպքերում տուգանքները կիրառում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը՝ «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի մասին» օրենքով սահմանված կարգով:
7. Սույն հոդվածով սահմանված դեպքերի նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը եւ հարկային մարմինը համատեղ՝ հարկային մարմնի տված մեթոդական ցուցումների կամ ազդակների հիման վրա` Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից:
8. Սույն հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված վերահսկողության ընթացակարգն ու մեթոդաբանությունը սահմանվում են հարկային մարմնի եւ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի համատեղ իրավական ակտով:
9. Սույն հոդվածով սահմանված խախտումների դեպքերում տուգանքները չեն կիրառվում, եթե ֆինանսական հաստատությունը դրանք վերացրել է մինչեւ պատասխանատվության միջոցի վարույթ հարուցելը, կամ խախտումը կրում է տեխնիկական բնույթ, որի չափանիշները կարող են սահմանվել սույն հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված մեթոդաբանությամբ:»:
Հոդված 5. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 80.2-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ  80.2
ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՀԱՇԻՎՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ԸՆԹԱՑԱԿԱՐԳԸ, ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՄԱՐՄՆԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ, ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ, ՀԱՇՎԵՏԵՐԵՐԻ ԵՎ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂ ԱՆՁԱՆՑ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ ՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ
Հոդված 443.3.  Օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)հետ ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման ընդհանուր կանոններ
1.  Օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)իրավասու մարմինների հետ ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակումը Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած «Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» կոնվենցիայով  (2010 թվականի արձանագրությամբ փոփոխված)ու «Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման մասին» իրավասու մարմինների բազմակողմ համաձայնագրով (այսուհետ սույն գլխում՝ Համաձայնագրեր), ինչպես նաեւ Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության հրապարակած Միասնական հաշվետվողական ստանդարտի եւ դրա մեկնաբանության (այսուհետ սույն գլխում՝ Ստանդարտ)հիման վրա հարկային մարմնի կողմից օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)իրավասու մարմիններին (որոնց հետ իրականացվում է ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկության ավտոմատ փոխանակում)ավտոմատ եղանակով սույն գլխով նախատեսված տեղեկության տրամադրումը եւ տեղեկության ստացումն է:
2.Հարկային մարմինն ապահովում է Ստանդարտի, ինչպես նաեւ դրա փոփոխությունների եւ լրացումների թարգմանությունն ու դրանց պաշտոնական հրապարակումը՝ դրանք տեղադրելով իր պաշտոնական ինտերնետային կայքում:
3. Սույն գլխում կիրառվող հասկացություններն ունեն Ստանդարտով սահմանված նշանակությունը:
4. Սույն գլխի դրույթները տարածվում են Ստանդարտով սահմանված՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ ֆինանսական հաստատությունների եւ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված մշտական հաստատություն ունեցող ոչ ռեզիդենտ ֆինանսական հաստատությունների (այսուհետ՝ ֆինանսական հաստատություններ)վրա:
5.  Սույն գլխի դրույթները տարածվում են օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)ռեզիդենտ համարվող հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց վրա՝
1)  նոր բացվող ֆինանսական հաշվի դեպքում՝ անկախ ֆինանսական հաշվի արժեքից.
2)  գործող ֆինանսական հաշիվների դեպքում (բացառությամբ Օրենսգրքի 443.6-րդ հոդվածի 4-6-րդ մասերով սահմանված դեպքերի), երբ առկա է 250 հազար Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դոլարը կամ դրան համարժեք Հայաստանի Հանրապետության դրամը կամ դրան համարժեք արտարժույթը գերազանցող՝ հարկային տարվա սկզբի կամ վերջին օրվա դրությամբ ֆինանսական հաշիվների մնացորդների հանրագումար, ինչպես նաեւ երբ հարկային տարվա ընթացքում ֆինանսական հաշիվների մուտքերի (ավելացումների)գումարների հանրագումարը կամ ելքերի (նվազեցումների)գումարների հանրագումարը գերազանցում է 250 հազար Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դոլարը կամ դրան համարժեք Հայաստանի Հանրապետության դրամը կամ դրան համարժեք արտարժույթը.
3)  գործող ֆինանսական հաշիվների դեպքում՝ Օրենսգրքի 443.6-րդ հոդվածի 4-6-րդ մասերով սահմանված կարգավորումների մասով՝ անկախ ֆինանսական հաշվի արժեքից:
6. Սույն հոդվածի 5-րդ մասի կիրառության իմաստով՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դոլարին համարժեք Հայաստանի Հանրապետության դրամը կամ համարժեք արտարժույթը որոշելիս հիմք է ընդունվում համապատասխանաբար հարկային տարվա սկզբի կամ վերջին օրվա դրությամբ, ինչպես նաեւ համապատասխան մուտքերի (ավելացումների)կամ ելքերի (նվազեցումների)օրվա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հրապարակած՝ արժութային շուկաներում ձեւավորված միջին փոխարժեքը: Սույն հոդվածի կիրառության իմաստով, որպես տվյալ օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հրապարակած՝ արժութային շուկաներում ձեւավորված միջին փոխարժեք, հիմք է ընդունվում Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից մինչեւ տվյալ օրվա ժամը 16:00-ն հրապարակված միջին փոխարժեքը:
Հոդված 443.4.  Ֆինանսական հաստատությունների կողմից ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկության ավտոմատ փոխանակման հետ կապված հարկային մարմնին տեղեկության տրամադրումը
1. Ֆինանսական հաստատությունները պարտավոր են Օրենսգրքի 134-րդ եւ 156-րդ հոդվածներով սահմանված ժամկետներում հարկային մարմին ներկայացնել Ստանդարտով սահմանված հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց եւ դրանց ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկություն (այսուհետ սույն գլխում՝ տեղեկություն), եթե հաշվետերերի եւ  վերահսկող անձանց վերաբերյալ Օրենսգրքի 443.6-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ընթացակարգի համաձայն կամ ֆինանսական հաստատությանը հասանելի տեղեկության հիման վրա բացահայտվել է, որ դրանք օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)ռեզիդենտներ են:
2. Եթե Օրենսգրքի 443.6-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ընթացակարգերի կամ ֆինանսական հաստատությունում առկա տեղեկության հիման վրա չեն բացահայտվել օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)ռեզիդենտ հանդիսացող հաշվետերեր եւ վերահսկող անձինք, ապա ֆինանսական հաստատությունը պարտավոր է մինչեւ յուրաքանչյուր հարկային տարվան հաջորդող հարկային տարվա մայիսի 10-ը ներառյալ հարկային մարմին ներկայացնել այդպիսի հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց չբացահայտման մասին տեղեկություն՝ հարկային մարմնի սահմանած ձեւով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերում նշված տեղեկությունը ֆինանսական հաստատությունը տրամադրում է էլեկտրոնային եղանակով: Ֆինանսական հաստատության կողմից հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկությունների տրամադրման կարգը եւ տեղեկությունների ձեւաչափը սահմանվում են հարկային մարմնի եւ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի համատեղ իրավական ակտով:
4. Սույն գլխով նախատեսված ընթացակարգերի արդյունքում հաշվետիրոջ կամ վերահսկող անձի՝ հարկային մարմնին անհայտ եկամուտների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու դեպքում այդ եկամուտները համարվում են տվյալ հաշվետու տարում ստացված, քանի դեռ դրանք այլ ժամանակաշրջանում ստացված լինելու վերաբերյալ փաստը չի ապացուցվել հաշվետիրոջ կամ վերահսկող անձի կողմից:
5. Հարկային մարմինը պետք է ապահովի իրեն հասանելի դարձած անձնական տվյալների եւ բանկային կամ օրենքով պաշտպանվող այլ գաղտնիք համարվող տեղեկատվության՝ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներին համապատասխան պահպանումը:
Հոդված 443.5.  Ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկության ավտոմատ փոխանակման հետ կապված հարկային մարմնի լիազորությունները
1.Ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկության ավտոմատ փոխանակման հետ կապված՝ հարկային մարմինը ֆինանսական հաստատությունից ստանում է հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ սույն գլխին համապատասխան ներկայացվող տեղեկություններ:
2.Հարկային  մարմինը  ֆինանսական  հաշիվների  մասին տեղեկությունները փոխանցում է օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)իրավասու մարմիններին (հաշվետու պետություններին), որոնք ներառված են այն պետությունների (տարածքների)ցանկում, որոնց հետ իրականացվում է ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկության ավտոմատ փոխանակում, եւ որոնց ռեզիդենտներն են հանդիսանում հաշվետերերը եւ վերահսկող անձինք: Պետությունների (տարածքների)ցանկը, որոնց հետ իրականացվում է ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկության ավտոմատ փոխանակում, հրապարակում է հարկային մարմինը՝ այն տեղադրելով իր պաշտոնական ինտերնետային կայքում:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)իրավասու մարմիններին ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկության փոխանցման, հարկային մարմնի կողմից այդպիսի իրավասու մարմիններից տեղեկության ստացման կարգերը, ինչպես նաեւ փոխանցված ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկությունների պահպանության պահանջները սահմանում է Կառավարությունը:
4. Հարկային մարմինն իրավունք ունի Համաձայնագրերով սահմանված նպատակներով օգտագործելու օտարերկրյա պետությունների (տարածքների)իրավասու մարմիններից ստացված ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկությունները՝ որպես Օրենսգրքի 350-րդ հոդվածով սահմանված՝ երրորդ անձից ստացված տեղեկություններ:
Հոդված 443.6. Ֆինանսական հաստատությունների, հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց պարտականություններն ու իրավունքները՝ կապված ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկության ավտոմատ փոխանակման հետ
1. Հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց ռեզիդենտությունը պարզելու համար ֆինանսական հաստատությունն իրականացնում է հաշվետերերի եւ վերահսկող անձանց՝ Ստանդարտով սահմանված պատշաճ ուսումնասիրություն:
2. Հաշվետերերը եւ վերահսկող անձինք պարտավոր են ֆինանսական հաստատություն ներկայացնել իրենց եւ (կամ)փոխկապակցված հաշվետերերի ու վերահսկող անձանց վերաբերյալ՝ ֆինանսական հաստատության կողմից սույն գլխին համապատասխան պահանջվող տեղեկությունը:
3. Եթե անձը ֆինանսական հաշիվ բացելիս ֆինանսական հաստատությանը չի տրամադրում սույն գլխով եւ Ստանդարտով պահանջվող տեղեկությունները, ապա ֆինանսական հաստատությունը մերժում է ֆինանսական հաշիվ բացելը:
4. Ֆինանսական հաստատությունը պարտավոր է ֆինանսական հաշիվ բացող կամ ֆինանսական հաշիվ ունեցող անձից ստանալ գրավոր համաձայնություն սույն գլխով նախատեսված տեղեկությունները հարկային մարմին տրամադրելու վերաբերյալ:
5. Եթե ֆինանսական հաշիվ բացող կամ ֆինանսական հաշիվ ունեցող անձը հրաժարվում է սույն հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված համաձայնությունը տրամադրել  կամ  ֆինանսական հաստատության կողմից համաձայնություն տալու պահանջ ներկայացնելու պահից 10-օրյա ժամկետում չի տրամադրում համաձայնությունը, ապա ֆինանսական հաստատությունը մերժում է նոր ֆինանսական հաշիվների բացումը, իսկ նախկինում բացված առկա ֆինանսական հաշիվների դեպքում ֆինանսական հաստատությունը հրաժարվում (դադարեցնում)է ֆինանսական հաշիվներով գործարքներ կատարել, բացառությամբ նրանց անունով այլ հաստատությունում բացված հաշվին իրենց դրամական միջոցները փոխանցելու կամ նրանց իրենց դրամական միջոցները տրամադրելու գործարքների: Ֆինանսական հաստատությունը ֆինանսական հաշիվներով գործարքներ կատարելուց հրաժարվելու դեպքում այդ մասին երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտնում է այդ անձին:
6. Եթե սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ընթացակարգերի արդյունքում ֆինանսական հաստատությունը բացահայտում է հաշվետիրոջ կամ վերահսկող անձի տրամադրած տեղեկության ոչ ճշգրիտ կամ թերի լինելը, ապա ֆինանսական հաստատությունը մերժում է նոր ֆինանսական հաշիվների բացումը, իսկ նախկինում բացված առկա ֆինանսական հաշիվների դեպքում ֆինանսական հաստատությունը հրաժարվում (դադարեցնում)է ֆինանսական հաշիվներով գործարքներ կատարել, բացառությամբ նրանց անունով այլ հաստատությունում բացված հաշվին իրենց դրամական միջոցները փոխանցելու կամ նրանց իրենց դրամական միջոցները տրամադրելու գործարքների: Ֆինանսական հաստատությունը ֆինանսական հաշիվներով գործարքներ կատարելուց հրաժարվելու դեպքում այդ մասին  երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտնում է այդ անձին:»:
Հոդված 6. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող քսաներորդ օրը:
2. Սույն օրենքի 2-րդ եւ 3-րդ հոդվածներով սահմանված տեղեկությունները ֆինանսական հաստատությունները ներկայացնելու են 2024 թվականի եւ դրան հաջորդող հաշվետու ժամանակաշրջանների համար:
3. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով խմբագրվող՝ Օրենսգրքի 44-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երրորդ նախադասությամբ սահմանված ժամկետը չի տարածվում մինչեւ 2020 թվականը ներառյալ հարկային տարիների ընթացքում կատարված՝ Օրենսգրքի եւ վճարների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենքների պահանջների խախտումների վրա:
4. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով լրացվող՝ Օրենսգրքի 402.3-րդ հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված դրույթների կիրարկումն ապահովող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտը հարկային մարմինը եւ Կենտրոնական բանկը սահմանում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեցամսյա ժամկետում:
5. Սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով լրացվող՝
1) Օրենսգրքի 443.4-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դրույթների կիրարկումն ապահովող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտը հարկային մարմինը սահմանում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում.
2) Օրենսգրքի 443.4-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դրույթների կիրարկումն ապահովող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտը հարկային մարմինը եւ Կենտրոնական բանկը սահմանում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում.
3) Օրենսգրքի 443.5-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դրույթների կիրարկումն ապահովող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտը Կառավարությունը սահմանում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

Налоговый кодекс Республики Армения
Статья 1. Часть 2 статьи 44 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года ( далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“2. В случае выявления в результате налогового контроля нарушения требований Кодекса и законов Республики Армения о платежах налоговые обязательства не могут возникать, если они были предъявлены налогоплательщику после истечения третьего налогового года, непосредственно следующего за налоговым годом совершения нарушения, за исключением случаев, установленных настоящей частью. В случае выявления нарушения требований главы 73 Кодекса налоговые обязательства не могут возникать, если они были предъявлены налогоплательщику после истечения пятого налогового года, непосредственно следующего за налоговым годом совершения нарушения. В случае выявления в результате налогового контроля нарушения требований Кодекса и законов Республики Армения о платежах в части операций, связанных с информацией, предоставленной в соответствии с главой 80.2 Кодекса компетентными органами иностранных государств (территорий) (с которыми осуществляется автоматический обмен информацией о финансовых счетах) в автоматическом режиме, или операций с организациями, зарегистрированными (состоящими на учете) в странах (географических территориях) с либеральными системами налогообложения, налоговые обязательства не могут возникать, если они были предъявлены налогоплательщику после истечения десятого налогового года, непосредственно следующего за налоговым годом совершения нарушения. В случае выявления нарушения требований разделов Кодекса, касающихся налога на недвижимое имущество и налога на имущество для транспортных средств, налоговые обязательства не могут возникать, если данное нарушение было выявлено после истечения десятого налогового года, непосредственно следующего за налоговым годом его совершения.”.
Статья 2. Статью 134 Кодекса дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Установленные главой 80.2 Кодекса финансовые учреждения-резиденты, получившие государственную регистрацию (состоящие на учете) в Республике Армения, и финансовые учреждения-нерезиденты, имеющие постоянное учреждение, состоящее на учете в Республике Армения, в установленном статьей 53 Кодекса порядке представляют в налоговый орган информацию, установленную статьей 443.4 Кодекса, до 10 мая налогового года, следующего за каждым налоговым годом включительно.”.
Статья 3. Статью 156 Кодекса дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. Установленные главой 80.2 Кодекса финансовые учреждения- резиденты, получившие государственную регистрацию (состоящие на учете) в Республике Армения, и финансовые учреждения-нерезиденты, имеющие постоянное учреждение, состоящее на учете в Республике Армения, в установленном статьей 53 Кодекса порядке представляют в налоговый орган информацию, установленную статьей 443.4 Кодекса, до 10 мая налогового года, следующего за каждым налоговым годом включительно.”.
Статья 4. Кодекс дополнить статьей 402.3 следующего содержания:
“Статья 402.3. Нарушение финансовым учреждением или владельцами счетов и контролирующими лицами правил предоставления информации о финансовых счетах, правил представления информации о нераскрытии владельцев счетов и контролирующих лиц, правил соблюдения процедур проверки (изучения)
1. В случае непредоставления установленным главой 80.2 Кодекса финансовым учреждением (далее в настоящей статье – финансовое учреждение) установленной частью 1 статьи 443.4 Кодекса информации (далее в настоящей статье – информация) об установленных главой 80.2 Кодекса финансовых счетах (далее в настоящей статье – финансовые счета) владельцев счетов и контролирующих лиц (далее в настоящей статье – владельцы счетов и контролирующие лица) налоговому органу в установленный Кодексом срок или позднее этого срока с финансового учреждения взимается штраф в размере 500 тысяч драмов за каждую непредоставленную информацию или информацию, предоставленную позднее установленного Кодексом срока.
2. В случае непредоставления финансовым учреждением налоговому органу информации о финансовых счетах владельцев счетов и контролирующих лиц в течение 30 дней со дня наложения штрафа, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, или настоящей частью, с финансового учреждения взимается штраф в размере 1 миллиона драмов за каждую непредоставленную информацию.
3. В случае предоставления финансовым учреждением неполной или ложной информации о финансовых счетах владельцев счетов и контролирующих лиц с финансового учреждения взимается штраф в размере 1 миллиона драмов за каждую неполную или ложную информацию.
4. В случае непредставления финансовым учреждением в налоговый орган информации о нераскрытии владельцев счетов и контролирующих лиц с финансового учреждения взимается штраф в размере 250 тысяч драмов.
5. В случае несоблюдения финансовым учреждением процедур надлежащей проверки (изучения) владельцев счетов и контролирующих лиц, установленных Единым стандартом отчетности, с финансового учреждения взимается штраф в размере 1 миллиона драмов.
6. В случаях нарушений, установленных настоящей статьей, штрафы применяются Центральным банком Республики Армения в порядке, установленном Законом Республики Армения “О Центральном банке Республики Армения".
7. Контроль за случаями, установленными настоящей статьей, осуществляется Центральным банком Республики Армения и налоговым органом совместно на основании методических указаний, данных налоговым органом, или сигналов, данных Центральным банком Республики Армения.
8. Процедура и методология контроля, установленные частью 7 настоящей статьи, устанавливаются совместным правовым актом налогового органа и Центрального банка Республики Армения.
9. В случаях нарушений, установленных настоящей статьей, штрафы не применяются, если финансовое учреждение устранило их до возбуждения производства о применении меры ответственности или если нарушение носит технический характер, критерии которого могут быть установлены в соответствии с методологией, установленной частью 8 настоящей статьи.”.
Статья 5. Кодекс дополнить главой 80.2 следующего содержания:
“ГЛАВА 80.2
ПРОЦЕДУРА ОБМЕНА СВЕДЕНИЯМИ О ФИНАНСОВЫХ СЧЕТАХ, ПОЛНОМОЧИЯ НАЛОГОВОГО ОРГАНА, СВЯЗАННЫЕ С ОБМЕНОМ ИНФОРМАЦИЕЙ, ОБЯЗАННОСТИ И ПРАВА ФИНАНСОВЫХ УЧРЕЖДЕНИЙ, ВЛАДЕЛЬЦЕВ СЧЕТОВ И КОНТРОЛИРУЮЩИХ ЛИЦ
Статья 443.3. Общие правила автоматического обмена информацией о финансовых счетах с иностранными государствами (территориями)
1. Автоматическим обменом информацией о финансовых счетах с компетентными органами иностранных государств (территорий) является предоставление налоговым органом предусмотренной настоящей главой информации в автоматическом режиме компетентным органам иностранных государств (территорий) (с которыми осуществляется автоматический обмен информацией о финансовых счетах) и получение им информации в соответствии с ратифицированной Республикой Армения Конвенцией “О взаимном административном содействии по налоговым вопросам” (с поправками, внесенными в протокол от 2010 года) и многосторонним Соглашением компетентных органов “Об автоматическом обмене информацией о финансовых счетах” (далее в настоящей главе - Соглашение), а также на основе опубликованного Организацией экономического сотрудничества и развития Единого стандарта отчетности и его толкования (далее в настоящей главе - Стандарт).
2. Налоговый орган обеспечивает перевод Стандарта, а также изменений и дополнений к нему и их официальное опубликование путем их размещения на своем официальном интернет-сайте.
3. Понятия, используемые в настоящей главе, применяются в значении, установленном Стандартом.
4. Положения настоящей главы распространяются на установленные Стандартом финансовые учреждения-резиденты Республики Армения и финансовые учреждения-нерезиденты, имеющие постоянное учреждение, состоящее на учете в Республике Армения (далее - финансовые учреждения).
5. Положения настоящей главы распространяются на владельцев счетов и контролирующих лиц, считающихся резидентами иностранных государств (территорий):
1) в случае вновь открываемого финансового счета независимо от стоимости финансового счета;
2) в случае действующих финансовых счетов (за исключением случаев, установленных частями 4-6 статьи 443.6 Кодекса), когда имеется общая сумма остатков на финансовых счетах на начало или последний день налогового года, превышающая 250 тысяч долларов Соединенных Штатов Америки или их эквивалент в драмах Республики Армения, или их эквивалент в иностранной валюте, а также когда общая сумма поступлений (приростов) на финансовые счета или общая сумма списаний (вычетов) с финансовых счетов в течение налогового года превышает 250 тысяч долларов Соединенных Штатов Америки или его эквивалент в драмах Республики Армения, или его эквивалент в иностранной валюте;
3) в случае действующих финансовых счетов в части регулирований, установленных частями 4-6 статьи 443.6 Кодекса, независимо от стоимости финансового счета.
6. По смыслу применения части 5 настоящей статьи при определении курса драма Республики Армения или иностранной валюты, эквивалентных доллару Соединенных Штатов Америки, за основу принимается опубликованный Центральным банком Республики Армения средний обменный курс, сформированный на валютных рынках, соответственно по состоянию на начало или последний день налогового года, а также соответственно по состоянию на день поступлений (приростов) или списаний (вычетов). По смыслу применения настоящей статьи в качестве сформированного на валютных рынках среднего обменного курса, опубликованного Центральным банком Республики Армения на данный день, за основу принимается средний обменный курс, опубликованный Центральным банком Республики Армения до 16:00 данного дня.
Статья 443.4. Предоставление финансовыми учреждениями информации налоговому органу, связанной с автоматическим обменом информацией о финансовых счетах
1. Финансовые учреждения обязаны в сроки, установленные статьями 134 и 156 Кодекса, представлять в налоговый орган установленную Стандартом информацию о владельцах счетов и контролирующих лицах и их финансовых счетах (далее в настоящей главе - информация), если в соответствии с процедурой, установленной частью 1 статьи 443.6 Кодекса в отношении владельцев счетов и контролирующих лиц, или на основании информации, доступной финансовому учреждению, установлено, что они являются резидентами иностранных государств (территорий).
2. Если на основании процедур, установленных частью 1 статьи 443.6 Кодекса, или информации, имеющейся в финансовом учреждении, не были раскрыты владельцы счетов и контролирующие лица, являющиеся резидентами иностранных государств (территорий), финансовое учреждение обязано до 10 мая налогового года, следующего за каждым налоговым годом включительно, представить в налоговый орган информацию о нераскрытии таких владельцев счетов и контролирующих лиц по форме, установленной налоговым органом.
3. Финансовое учреждение предоставляет информацию, указанную в частях 1 и 2 настоящей статьи, в электронной форме. Порядок и формат предоставления финансовым учреждением информации о финансовых счетах владельцев счетов и контролирующих лиц устанавливаются совместным правовым актом налогового органа и Центрального банка Республики Армения.
4. В случае получения сведений о неизвестных налоговому органу доходах владельца счета или контролирующего лица в результате процедур, предусмотренных настоящей главой, эти доходы считаются полученными в данном отчетном году до тех пор, пока владелец счета или контролирующее лицо не докажут факт их получения в другом периоде.
5. Налоговый орган должен обеспечить хранение предоставленных ему персональных данных и информации, считающейся банковской или иной охраняемой законом тайной, в соответствии с требованиями, установленными законодательством.
Статья 443.5. Полномочия налогового органа, связанные с автоматическим обменом информацией о финансовых счетах
1. В связи с автоматическим обменом информацией о финансовых счетах налоговый орган получает от финансового учреждения информацию о финансовых счетах владельцев счетов и контролирующих лиц, представляемую в соответствии с настоящей главой.
2. Налоговый орган передает информацию о финансовых счетах компетентным органам иностранных государств (территорий) (подотчетным государствам), включенных в список государств (территорий), с которыми осуществляется автоматический обмен информацией о финансовых счетах и резидентами которых являются владельцы счетов и контролирующие лица. Перечень государств (территорий), с которыми осуществляется автоматический обмен информацией о финансовых счетах, публикуется налоговым органом путем его размещения на своем официальном интернет-сайте.
3. Порядок передачи информации о финансовых счетах в компетентные органы иностранных государств (территорий), указанные в части 2 настоящей статьи, порядок получения налоговым органом информации из таких компетентных органов, а также требования к хранению информации о переданных финансовых счетах устанавливаются Правительством.
4. Налоговый орган имеет право использовать в целях, установленных соглашениями, полученную от компетентных органов иностранных государств (территорий) информацию о финансовых счетах в качестве информации, полученной от третьего лица, установленной статьей 350 Кодекса.
Статья 443.6. Обязанности и права финансовых учреждений, владельцев счетов и контролирующих лиц, связанные с автоматическим обменом информацией о финансовых счетах
1. Для установления резидентства владельцев счетов и контролирующих лиц финансовое учреждение проводит надлежащую проверку владельцев счетов и контролирующих лиц, установленную Стандартом.
2. Владельцы счетов и контролирующие лица обязаны представлять в финансовое учреждение информацию о себе и (или) взаимосвязанных владельцах счетов и контролирующих лицах, истребованную финансовым учреждением в соответствии с настоящей главой.
3. Если лицо при открытии финансового счета не предоставляет финансовому учреждению информацию, требуемую настоящей главой и Стандартом, финансовое учреждение отказывает в открытии финансового счета.
4. Финансовое учреждение обязано получить от лица, открывающего финансовый счет или имеющего финансовый счет, письменное согласие на предоставление налоговому органу информации, предусмотренной настоящей главой.
5. Если лицо, открывающее финансовый счет или имеющее финансовый счет, отказывается предоставлять согласие, указанное в части 4 настоящей статьи, или не дает согласия в 10-дневный срок с момента представления финансовым учреждением требования о предоставлении согласия, финансовое учреждение отказывает в открытии новых финансовых счетов, а в случае наличия ранее открытых финансовых счетов финансовое учреждение отказывается (прекращает) совершать операции по финансовым счетам, за исключением операций по переводу их денежных средств на счет, открытый в другом учреждении на их имя, или операций по предоставлению им их денежных средств. При отказе финансовым учреждением от операций по финансовым счетам об этом уведомляется лицо в течение трех рабочих дней.
6. Если в результате процедур, предусмотренных частью 1 настоящей статьи, финансовое учреждение обнаруживает, что информация, предоставленная владельцем счета или контролирующим лицом, является неточной или неполной, финансовое учреждение отказывает в открытии новых финансовых счетов, а в случае наличия ранее открытых финансовых счетов финансовое учреждение отказывается (прекращает) совершать операции по финансовым счетам, за исключением операций по переводу их денежных средств на счет, открытый в другом учреждении на их имя, или операций по предоставлению им их денежных средств. При отказе финансовым учреждением от совершения операций по финансовым счетам об этом уведомляется лицо в течение трех рабочих дней.”.
Статья 6. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу на двадцатый день, следующий за днем его официального опубликования.
2. Финансовые учреждения представляют информацию, установленную статьями 2 и 3 настоящего Закона, за 2024 отчетный период и последующие отчетные периоды.
3. Срок, установленный третьим предложением части 2 статьи 44 Кодекса, отредактированный статьей 1 настоящего Закона, не распространяется на нарушения требований Кодекса и законов Республики Армения о платежах, совершенные в течение налоговых лет до 2020 года включительно.
4. Дополняемый статьей 4 настоящего Закона подзаконный нормативный правовой акт, обеспечивающий реализацию положений, установленных частью 8 статьи 402.3 Кодекса, устанавливается налоговым органом и Центральным банком в шестимесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.
5. Дополняемый статьей 5 настоящего Закона:
1) подзаконный нормативный правовой акт, обеспечивающий применение положений, установленных частью 2 статьи 443.4 Кодекса, устанавливается налоговым органом в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона;
2) подзаконный нормативный правовой акт, обеспечивающий применение положений, установленных частью 3 статьи 443.4 Кодекса, устанавливается налоговым органом и Центральным банком в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона;
3) подзаконный нормативный правовой акт, обеспечивающий применение положений, установленных частью 3 статьи 443.5 Кодекса, устанавливается Правительством в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.